Indian Queens Half Marathon – 2021 Results

Final Results

Place Bib Name AG Club ChipTime GunTime
1 141 Sam Goodchild Male Under 35 Cornwall AC 1:15:02 1:15:04
2 100 Emil Pruden Male Under 35 Cornwall AC 1:17:30 1:17:32
3 255 David Crawford Male Under 35 PB Running Club 1:20:08 1:20:10
4 238 Darren Orchard Male 45-49 PB Running Club 1:20:47 1:20:49
5 230 Steve Reynolds Male 35-39 Truro Running Club 1:20:53 1:20:56
6 178 Thomas Hine Male Under 35   1:22:09 1:22:11
7 264 David Tregonning Male Under 35 PB Running Club 1:22:31 1:22:33
8 45 James Attwood Male 45-49 Cornwall AC 1:22:54 1:22:57
9 244 Nick Bruce-White Male 40-44 South West Road Runners 1:23:19 1:23:22
10 208 Jeremy Jones Male 35-39   1:23:24 1:23:27
11 245 Don Rufus Male 40-44 South West Road Runners 1:24:00 1:24:03
12 49 Carl Aldridge Male Under 35 Launceston Road Runners 1:24:06 1:24:10
13 127 Jamie Masters Male 35-39 St Austell Running Club 1:24:18 1:24:20
14 235 Ross Portass Male 45-49   1:25:01 1:25:04
15 142 Jamie Edwards Male Under 35 Newquay Road Runners 1:25:06 1:25:09
16 52 Ruby Orchard Female 35-39 PB Running Club 1:25:19 1:25:21
17 132 Kelvin Banbury Male 45-49 Desford Striders 1:26:09 1:26:12
18 155 Brendan Van Crout Male Under 35   1:26:26 1:26:30
19 199 Darren Roose Male 40-44 Newquay Road Runners 1:27:14 1:27:18
20 30 Daniel Cannon Male 35-39 Bristol and West AC 1:27:46 1:27:49
21 165 Emma Stepto Female 50-54 Cornwall AC 1:27:50 1:27:52
22 13 Christopher Burnett Male 45-49   1:27:51 1:27:56
23 216 Craig Knuckey Male 50-54 Cornwall AC 1:27:56 1:27:58
24 202 James Wickett Male Under 35 Plymouth Harriers 1:28:52 1:28:58
25 21 James Richards Male Under 35 Hayle Runners 1:30:13 1:30:22
26 111 Philip Thomas Male 40-44   1:30:21 1:30:25
27 19 Colin Armstrong Male 55-59 Winchester and District Athletics Club 1:30:29 1:30:32
28 195 Zelah Morrall Female 50-54 Cornwall AC 1:30:52 1:30:55
29 143 Aidan Mooney Male Under 35   1:31:21 1:31:25
30 144 Charles Buscombe Male Under 35 Newquay Road Runners 1:32:27 1:32:31
31 25 James Cockley Male 35-39   1:33:38 1:33:43
32 117 Emily Harrison Female Under 35   1:34:10 1:34:14
33 135 Ian Collacott Male 35-39 Tavistock AC 1:34:47 1:34:52
34 53 Ralph Graves Male 45-49 Truro Running Club 1:35:08 1:35:12
35 232 Mattias Ronngard Male 50-54 Newquay Road Runners 1:36:07 1:36:12
36 257 Clive Finnimore Male 45-49 Looe Pioneers Running Club 1:36:45 1:36:53
37 243 Scott Abraham Male 45-49 Hayle Runners 1:37:13 1:37:17
38 272 Lee Carter Male 35-39   1:37:22 1:37:27
39 175 Jiri Kempny Male 45-49 Vegan Runners UK 1:38:17 1:38:25
40 191 Andy Regan Male 50-54 Beckenham RC 1:38:24 1:38:37
41 150 Richard Chynoweth Male 40-44 Truro Running Club 1:38:36 1:38:41
42 39 Lee Smith Male Under 35   1:38:48 1:39:15
43 201 Matthew Grzenda Male 40-44 Plymouth Musketeers Running Club 1:39:21 1:39:27
44 188 Carl Johnson Male Under 35   1:39:24 1:39:32
45 37 Matt Trevail Male 40-44   1:39:28 1:39:43
46 251 Adam Willcox Male Under 35   1:39:48 1:39:53
47 220 Francesca Stocco Female Under 35 Clapham Chasers 1:40:13 1:40:19
48 83 Madelaine Trudgian Female Under 35   1:40:45 1:40:53
49 140 James Davies Male 35-39 Truro Running Club 1:41:25 1:41:30
50 176 Alan Wherry Male 55-59 St Austell Running Club 1:41:29 1:41:40
51 58 George Harvey Male Under 35   1:41:56 1:42:04
52 85 Ross McDonnell Male 40-44 Lonely Goat RC 1:42:50 1:42:58
53 104 Justin Lipkin Male Under 35   1:43:02 1:43:09
54 223 Darren Vicary Male 35-39 PB Running Club 1:43:04 1:43:10
55 102 Matt Fox Male Under 35 Cornwall AC 1:43:49 1:43:54
56 48 Jon Eldon Male 60-64 Carn Runners 1:43:58 1:44:01
57 248 Oisin Curtis Male Under 35 Hayle Runners 1:43:59 1:44:03
58 26 Glynn Edwards Male Under 35 Truro Running Club 1:45:05 1:45:13
59 229 Paul Booty Male 50-54 Newquay Road Runners 1:45:13 1:45:19
60 181 Neil Richards Male 40-44   1:45:41 1:45:45
61 31 Helen Mitchell Female 55-59 Truro Running Club 1:47:05 1:47:14
62 43 Paul Bennett Male 55-59 Plymouth Musketeers Running Club 1:47:41 1:47:55
63 231 John Hatchell Male 45-49   1:48:02 1:48:09
64 228 Martin Hynes Male 65-69 Launceston Road Runners 1:48:08 1:48:14
65 80 Andrew Laurie Male 55-59 Falmouth RRC 1:48:42 1:48:54
66 156 Jake Freeland Male Under 35 Hayle Runners 1:48:58 1:49:07
67 160 Thomas Burns Male Under 35 St Austell Running Club 1:49:02 1:49:14
68 179 Christopher Johns Male 50-54   1:49:28 1:49:36
69 196 Carolyn Daniel Female Under 35 Hayle Runners 1:49:34 1:49:41
70 2 Rob Carrington Male 50-54 Wolverhampton & Bilston AC 1:49:50 1:50:07
71 77 Lisa Ball Female 35-39   1:49:58 1:50:12
72 72 Richard Blake Male 60-64   1:50:20 1:50:32
73 233 Neula Niland Female 45-49   1:50:44 1:50:55
74 240 Andrew Brunjes Male 45-49 Erewash Valley RC 1:51:59 1:52:09
75 173 Red Nelson Male 35-39   1:52:08 1:52:20
76 237 Corinne Gerrard Female 50-54 Hayle Runners 1:52:24 1:52:31
77 67 Peter Allen Male 60-64 Newquay Road Runners 1:52:27 1:52:34
78 261 Victoria Jackson Female 50-54 Truro Running Club 1:52:37 1:52:42
79 203 Rose Harvie Female Under 35   1:52:45 1:52:57
80 215 Kat Wisniewski Female 40-44   1:53:06 1:53:08
81 227 Jaine Hynes Female 55-59 Launceston Road Runners 1:53:27 1:53:33
82 180 Matthew Purcell-Herbert Male Under 35   1:53:50 1:53:59
83 121 John Mitchell Male 35-39   1:53:58 1:54:05
84 9 Jonathan Berridge Male 45-49 Truro Running Club 1:54:06 1:54:20
85 87 Neil Banbury Male 40-44 Newquay Road Runners 1:54:26 1:54:32
86 253 Daniel Wotton Male Under 35   1:54:29 1:54:41
87 14 David Wilcox Male 45-49 Truro Running Club 1:55:29 1:55:37
88 205 Amy Gregory Female Under 35 Newquay Road Runners 1:55:48 1:55:54
89 194 Jason Forward Male 50-54   1:55:53 1:56:05
90 120 Diane Warren Female 65-69 Hayle Runners 1:56:42 1:56:52
91 186 Kirsty Fisher Female 45-49   1:56:48 1:57:05
92 263 Craig Varcoe Male Under 35   1:57:27 1:57:47
93 147 John Sudell Male 65-69 East Cornwall Harriers 1:57:59 1:58:26
94 105 Jon Fletcher Male 35-39 St Austell Running Club 1:58:24 1:58:30
95 204 Oliver Longstaff Male Under 35   1:58:22 1:58:34
96 247 Simon Macleod Male 35-39 Plymouth Coastal Runners 1:58:31 1:58:42
97 262 Sarah Wilkinson Female 60-64 Newquay Road Runners 1:58:34 1:58:45
98 145 Robin Philpott Male 50-54   1:58:41 1:58:57
99 129 Amy Jose Female Under 35 Hayle Runners 1:59:10 1:59:17
100 55 Michael Counter Male 55-59 Lonely Goat RC 1:59:10 1:59:19
101 162 Rachel Flannigan Female 45-49   1:59:09 1:59:20
102 183 Judith Mooney Female 50-54   1:59:21 1:59:34
103 54 Andrea Simmons Female 65-69   1:59:32 1:59:39
104 184 Hannah Fleming Female 35-39   1:59:40 1:59:50
105 185 James Olsen Male 40-44   1:59:40 1:59:51
106 12 Lisa Player Female 55-59 Newquay Road Runners 1:59:57 2:00:07
107 210 Kelly Bills Female 45-49 Carn Runners 2:00:04 2:00:25
108 214 David Menhenitt Male Under 35   2:00:41 2:00:48
109 217 Jim Andrews Male 60-64 Plymouth Musketeers Running Club 2:01:16 2:01:30
110 16 Brendan Palmer Male 40-44 Storm Plymouth 2:01:28 2:01:35
111 258 Bryn Phillips Male 40-44 Lonely Goat RC 2:01:22 2:01:45
112 1 Bruce Carey Male Under 35   2:01:27 2:01:57
113 148 Sean Jack Male 60-64 Bude Rats (Run and Tri) 2:01:50 2:02:02
114 139 Darren Hardwick Male 50-54 Looe Pioneers Running Club 2:01:57 2:02:10
115 138 James Stephens Male Under 35 St Austell Running Club 2:01:53 2:02:13
116 110 Niall McKeon-Carter Male Under 35   2:01:51 2:02:14
117 128 Tim Knab Male 50-54 Bodmin Road Runners 2:02:09 2:02:25
118 64 Derrick Frantz Male 50-54 Cornwall AC 2:02:04 2:02:32
119 136 Simon Jones Male 45-49   2:02:25 2:02:35
120 137 Keith Gale Male 50-54   2:02:25 2:02:35
121 126 Laura Wills Female 35-39 Plymstock Road Runners 2:02:27 2:02:44
122 182 Shaun Roberts Male 45-49   2:02:45 2:02:50
123 226 Harrison Roberts Male Under 35   2:02:45 2:02:51
124 5 Arfur Stride Male Under 35   2:02:33 2:02:56
125 22 Sam Murray Female 50-54   2:03:03 2:03:13
126 101 Jennifer Taylor Female Under 35   2:03:41 2:03:48
127 256 Matthew Bale Male Under 35   2:03:47 2:03:51
128 154 Jade Biggs Female 35-39   2:03:53 2:04:03
129 197 Mark Bruce Male 45-49   2:04:05 2:04:18
130 6 Andy Rooks Male 50-54   2:05:15 2:05:36
131 218 Rodney Hillebrandt Male 70-74 Plymouth Musketeers Running Club 2:05:27 2:05:42
132 44 Deborah Bennett Female 50-54 Plymouth Musketeers Running Club 2:05:31 2:05:44
133 36 Neill Furlonger Male 35-39   2:05:41 2:05:56
134 66 David Brown Male 55-59 St Petroc’s Dragons Triathlon Club Bodmin 2:06:16 2:06:24
135 213 Chunky (Antony) Penhaul Male 70-74 Hayle Runners 2:06:27 2:06:39
136 252 Paul Guttridge Male 35-39   2:06:33 2:06:46
137 224 Cris Peck Male 55-59 Tamar Trotters 2:06:52 2:07:05
138 259 Katie Bullock Female 35-39 Newquay Road Runners 2:07:06 2:07:12
139 146 Alan Hicks Male 50-54 Newquay Road Runners 2:08:10 2:08:21
140 60 Jago Bayley Male Under 35 Truro Running Club 2:08:50 2:08:53
141 118 Michelle Roskilly Female 50-54 Hayle Runners 2:08:38 2:08:56
142 266 Patrick Haynes Male 55-59 St Austell Running Club 2:08:43 2:08:58
143 222 Ben Dutton Male Under 35 Runcrew 2:09:07 2:09:22
144 260 Louisa Chisholm Female 40-44 Looe Pioneers Running Club 2:09:16 2:09:29
145 7 Carrie Glenister Female 40-44   2:09:10 2:09:32
146 234 Michael Hatchell Male 40-44   2:10:53 2:11:00
147 171 Helene Bond Female 55-59   2:11:00 2:11:17
148 68 Robert Rochowiak Male 60-64 Carn Runners 2:11:02 2:11:27
149 65 Dawn Scallan Female 45-49 Carn Runners 2:11:04 2:11:28
150 63 Lucy Fuller Female Under 35 St Petroc’s Dragons Triathlon Club Bodmin 2:11:28 2:11:38
151 268 Josh Foley Male Under 35 Runcrew 2:11:26 2:11:41
152 189 Stewart Townend Male 75-79 Hayle Runners 2:12:13 2:12:27
153 115 Pete Higham Male 60-64 Falmouth RRC 2:12:40 2:12:52
154 42 Hannah Butler Female Under 35 Carn Runners 2:13:29 2:13:52
155 267 Claire Budge Female 45-49 St Austell Running Club 2:14:07 2:14:14
156 95 Matthew Eccleston Male 45-49   2:14:13 2:14:31
157 18 Tristan Lang Male 45-49   2:15:44 2:16:00
158 163 Maeve O’Carroll Male Under 35   2:15:59 2:16:22
159 159 Rory O’Carroll Male 55-59   2:15:59 2:16:22
160 81 Mark Hamilton Male 60-64 Lonely Goat RC 2:16:15 2:16:37
161 56 Becky Wheeler Female 50-54 Carbon Fitness 2:16:45 2:16:59
162 211 Clare Quarton Female Under 35 Runcrew 2:17:35 2:17:49
163 20 Claire Pollendine Female 45-49 Northampton Road Runners 2:17:40 2:17:49
164 78 David Wilton Male 65-69 Falmouth RRC 2:17:33 2:17:54
165 107 Jess Lacey Female 35-39   2:17:45 2:18:05
166 106 Helen Moore Female 35-39 Bude Rats (Run and Tri) 2:17:45 2:18:05
167 84 Lucy Trudgian Female 45-49   2:18:16 2:18:38
168 3 Ken Ardley Male 55-59   2:18:16 2:18:39
169 109 Michael Brereton Male 40-44 Carnethy Hill Racing Club 2:18:41 2:19:05
170 41 Ian Ringer Male 70-74 Bodmin Road Runners 2:19:51 2:20:07
171 33 Leanne Roger Female Under 35   2:20:02 2:20:20
172 151 Claire Blackman Female 45-49   2:20:00 2:20:23
173 209 Graham Taylor Male 65-69 Chepstow Harriers 2:20:22 2:20:51
174 169 Cherry Powell Female 55-59 Plymouth Musketeers Running Club 2:21:18 2:21:34
175 250 Jonathan Roberts Male 35-39 Plymouth Musketeers Running Club 2:21:18 2:21:34
176 166 Kelly Brumhead Female 40-44 Plymouth Musketeers Running Club 2:21:23 2:21:39
177 86 Tracy Anderton Female 50-54   2:21:35 2:21:56
178 74 Linda Tout Female 70-74 Tamar Trotters 2:21:47 2:22:02
179 198 Mary Goodacre Female 70-74 Tamar Trotters 2:22:12 2:22:20
180 254 Nancy Poulter Female 40-44   2:22:11 2:22:22
181 112 Katherine Blemings Female 40-44 Falmouth RRC 2:22:11 2:22:22
182 207 Nicholas Saunders Male 40-44   2:22:11 2:22:24
183 15 Rhyan Gaulton Female 45-49   2:22:38 2:23:00
184 35 Emma Lawry Female 45-49 St Austell Running Club 2:23:24 2:23:33
185 34 Rebecca Shore Female 50-54 St Austell Running Club 2:23:43 2:23:52
186 8 Amanda Berridge Female 40-44 Truro Running Club 2:24:41 2:24:54
187 270 Michal Rocnak Male Under 35   2:24:40 2:25:04
188 193 Cara Hicks Female 35-39 Newquay Road Runners 2:25:12 2:25:23
189 130 Lorna Thompson Female 45-49   2:25:36 2:25:53
190 206 Sam Emptage Female 45-49   2:25:45 2:26:02
191 97 Sally Dunn Female 40-44   2:26:25 2:26:42
192 70 Claire Barlow Female 45-49 Bodmin Road Runners 2:26:51 2:27:08
193 98 James Burch Male Under 35 Lonely Goat RC 2:26:54 2:27:17
194 99 Ciaran Nash Male Under 35   2:26:55 2:27:17
195 271 William Kesterson Male 40-44   2:27:55 2:28:19
196 124 Sally Johnston Female 60-64 Tamar Trotters 2:28:36 2:28:49
197 122 Diana Nicholson Female 60-64 Tamar Trotters 2:29:02 2:29:16
198 57 Mike Bale Male 35-39   2:30:06 2:30:09
199 174 Jon Cryer Male 65-69   2:31:57 2:32:19
200 91 Simon Palmer Male 45-49 Newark Striders Running Club 2:33:05 2:33:25
201 93 Tom Jordan Male 35-39 Newark Striders Running Club 2:33:04 2:33:25
202 123 Heather Green Female 50-54 Newark Striders Running Club 2:34:26 2:34:46
203 11 Sandra Shelley Female 55-59   2:35:17 2:35:28
204 119 Terry Lander Male 35-39   2:35:11 2:35:35
205 47 Samantha Dixon Female 40-44   2:35:41 2:36:05
206 10 Rachael Wraight Female Under 35   2:36:36 2:36:55
207 164 Lesley Taphouse Female 55-59 Bodmin Road Runners 2:38:29 2:38:46
208 212 Julie Bolitho Female 55-59 Hayle Runners 2:40:17 2:40:38
209 131 Gail Cory Female 50-54 East Cornwall Harriers 2:40:23 2:40:41
210 27 Sarah Steed Female 45-49 East Cornwall Harriers 2:40:23 2:40:41
211 242 Bryan King Male 65-69 Plymouth Musketeers Running Club 2:40:29 2:40:45
212 241 Louise King Female 55-59 Plymouth Musketeers Running Club 2:40:29 2:40:45
213 23 Janet Broomhall Female 60-64   2:41:01 2:41:20
214 172 Jacky Theedom Female 65-69   2:42:22 2:42:39
215 170 Joanne Jefford Female 45-49 Plymouth Musketeers Running Club 2:45:01 2:45:16
216 239 Mel Kingdom-Andress Female 40-44 Plymouth Musketeers Running Club 2:45:01 2:45:16
217 96 Helen Eccleston Female 40-44   2:48:52 2:49:10
218 246 Helen Cattran-Dunlop Female 55-59 Hayle Runners 2:48:57 2:49:18
219 269 Lily Stansfield Female Under 35   2:49:01 2:49:19
220 190 Gemma Wotherspoon Female 35-39   2:51:15 2:51:38
221 192 Elizabeth Stansfield Female 45-49   2:51:30 2:51:48
222 29 Jo Lay Female 55-59 Hayle Runners 2:56:39 2:57:00
223 17 Bryan Mills Male 50-54   2:57:38 2:58:05
224 90 Judith Leddy Female 50-54 Orion Harriers 3:00:46 3:01:10
225 265 Caroline Parry Female 50-54   3:04:50 3:05:00
DNF 69 Iain Walker Male 65-69 St Austell Running Club    
DNF 92 Jenny Palmer Female 45-49 Newark Striders Running Club    
DNF 168 Anthea Moisey Female 45-49 Newark Striders Running Club