Duchy 20 – 2020 Results

xls pdf

Category and Team results at the bottom of the page

Duchy 20 2020
Overall Results
Place Bib Name AG Club ChipTime GunTime
1 173 Carl MURPHY Male 40-44 Mile High 2:05:48 2:05:48
2 165 Aaron BENNEY Male 35-39 Mile High 2:05:49 2:05:50
3 222 Alex PEYTON-JONES Male 35-39 Plymouth Harriers 2:08:26 2:08:27
4 242 Noel KINDON Male 40-44 Cornwall AC 2:12:56 2:12:57
5 197 Kieran MURRANT Male 17-34 Falmouth Road Runners 2:13:24 2:13:25
6 75 James Lee BRYDON Male 17-34 St Austell Running Club 2:13:45 2:13:46
7 120 Thomas ROSENFELD Male 35-39 Hayle Runners 2:14:37 2:14:37
8 71 Emma STEPTO Female 45-49 Cornwall AC 2:15:08 2:15:08
9 229 Alex MARPLES Male 40-44 Truro Running Club 2:16:38 2:16:42
10 214 Tom CARTHEY Male 35-39 Falmouth Road Runners 2:16:53 2:16:55
11 7 Steven WHERRY Male 55-59 Hayle Runners 2:17:34 2:17:34
12 46 Paul SAWFORD Male 50-54 Carn Runners 2:16:32 2:17:35
13 147 Neil HAYHURST Male 35-39 Hayle Runners 2:17:55 2:17:56
14 27 Steve BABB Male 50-54 Newquay Road Runners 2:18:26 2:18:28
15 174 Jon WATERS Male 17-34 2:18:58 2:19:01
16 111 Phil MIDGLEY Male 50-54 Newquay Road Runners 2:19:27 2:19:29
17 31 Stephen Williams Male 35-39 St Austell Running Club 2:21:13 2:21:14
18 136 Stephen SINCOCK Male 60-64 Okehampton RC 2:21:45 2:21:47
19 124 Nigel LUTEY Male 35-39 2:22:23 2:22:24
20 123 Sarah HOSKIN Female 35-39 Mile High 2:23:35 2:23:38
21 211 Richard KEEFE Male 45-49 Falmouth Road Runners 2:24:50 2:24:51
22 162 Andrew KEY Male 17-34 Carn Runners 2:25:37 2:25:39
23 149 Jason AXE Male 17-34 2:25:55 2:26:09
24 195 Wayne SARA Male 40-44 Falmouth Road Runners 2:26:26 2:26:29
25 163 James COCKLEY Male 17-34 Joeli Norman 2:27:13 2:27:17
26 182 Kevin MARSHALL Male 55-59 Launceston Road Runners 2:28:27 2:28:32
27 188 Chris COX Male 45-49 Cornwall AC 2:28:40 2:28:43
28 166 Stephanie HEARN Female 17-34 Cornwall AC 2:28:43 2:28:49
29 220 Ben HIEBER Male 55-59 Newquay Road Runners 2:29:42 2:29:45
30 132 James SAUNDERS Male 55-59 Teignbridge Trotters 2:29:45 2:29:47
31 134 James DAVIES Male 35-39 Truro Running Club 2:29:55 2:30:02
32 101 Daniel LAW Male 17-34 Crediton Running Network 2:30:06 2:30:14
33 47 James MANNING Male 40-44 Hayle Runners 2:30:52 2:30:53
34 8 Aidan JEPSON Male 35-39 Truro Running Club 2:31:12 2:31:17
35 223 Lee HERBERT Male 40-44 Plymouth Musketeers 2:32:57 2:33:19
36 175 Rosalie GOLDSWORTHY Female 40-44 East Cornwall Harriers 2:36:18 2:36:21
37 41 Rob STANDING Male 45-49 Truro Running Club 2:36:16 2:36:21
38 24 Will LUCKHURST Male 50-54 Hayle Runners 2:36:58 2:37:03
39 189 Emma MOSSOP Female 45-49 Falmouth Road Runners 2:37:00 2:37:03
40 62 Jamie WALLIS Male 35-39 Lonely Goats RC 2:37:50 2:37:56
41 77 Lee CARTER Male 17-34 Newquay Road Runners 2:39:42 2:39:48
42 176 Mandy GIBSON Female 40-44 Looe Pioneers 2:39:52 2:39:56
43 92 Duncan KNIGHT Male 45-49 Teignbridge Trotters 2:39:45 2:40:06
44 212 Pete LEWIS Male 45-49 2:40:19 2:40:25
45 142 Lee POLLARD Male 17-34 Tamar Trotters 2:40:27 2:40:43
46 64 Matt STOKELD Male 40-44 2:40:52 2:40:56
47 218 Hannah JONES Female 40-44 Teignbridge Trotters 2:40:46 2:40:58
48 186 Claire HARRIS Female 35-39 Fremington Trailblazers 2:41:00 2:41:02
49 45 David FOY Male 45-49 Falmouth Road Runners 2:41:22 2:41:28
50 172 Jiri KEMPNY Male 45-49 St Austell Running Club 2:42:25 2:42:37
51 194 Joe BROOKS Male 45-49 Tamar Trotters 2:42:27 2:42:42
52 18 Amanda HEWITT Female 45-49 Cornwall AC 2:44:13 2:44:19
53 97 Kirsty MEDLOCK Female 35-39 Hayle Runners 2:44:23 2:44:26
54 112 Jon ELDON Male 55-59 Carn Runners 2:44:39 2:44:44
55 94 Fiona MONTAGUE Female 40-44 Tamar Trotters 2:44:31 2:44:46
56 128 Andy MILLWARD Male 55-59 Carn Runners 2:44:36 2:44:50
57 119 Emma BROCK Female 35-39 Plymouth Striders 2:44:51 2:44:54
58 171 Rebecca TOSSELL Female 35-39 Hayle Runners 2:45:12 2:45:14
59 169 Dean CORNISH Male 45-49 Tamar Trotters 2:45:22 2:45:38
60 170 Andy WEBB Male 40-44 2:45:22 2:45:38
61 30 Alan WHERRY Male 55-59 St Austell Running Club 2:46:09 2:46:24
62 210 Paul GRAYSON Male 55-59 2:46:36 2:46:43
63 36 Rosie BRADBURY Female 17-34 Falmouth Road Runners 2:47:11 2:47:16
64 205 Ross BUSCOMBE Male 17-34 St Austell Running Club 2:46:58 2:47:27
65 10 Ben KEVERNE Male 35-39 2:47:51 2:48:14
66 216 Charlotte BENNETT Female 45-49 Hayle Runners 2:48:45 2:48:49
67 35 Matthew BOYNTON Male 17-34 St Austell Running Club 2:48:56 2:49:00
68 244 Colin Bunting Male 50-54 Tamar Trotters 2:49:06 2:49:22
69 230 Marc YOUNG Male 45-49 Plymouth Musketeers 2:49:11 2:49:34
70 160 Scott ABRAHAM Male 45-49 Hayle Runners 2:40:03 2:50:13
71 167 Melissa NICHOLAS Female 17-34 Hayle Runners 2:50:45 2:50:56
72 225 Becky MATTHEWS Female 17-34 Exmouth Harriers 2:50:59 2:51:22
73 243 David Jones Male 35-39 2:51:00 2:51:22
74 34 Mathew HENDERSON Male 17-34 St Austell Running Club 2:52:37 2:52:51
75 109 Katie BULLOCK Female 35-39 Newquay Road Runners 2:53:00 2:53:07
76 44 Gail HARTILL Female 45-49 Bodmin Road Runners 2:53:13 2:53:20
77 217 Mark MAIDWELL-SMITH Male 60-64 Truro Running Club 2:53:30 2:53:35
78 164 Alison ENGLEDEW Female 60-64 Erme Valley Harriers 2:53:20 2:53:38
79 91 Monique JEFFREY-JONES Female 45-49 Bodmin Womens RC 2:53:35 2:53:43
80 29 Claire TODD Female 45-49 St Austell Running Club 2:53:19 2:53:47
81 144 Debbie MITCHELL Female 45-49 Hayle Runners 2:53:48 2:53:53
82 2 Steven MACLAREN Male 50-54 Hayle Runners 2:53:45 2:53:53
83 152 Steven BULLEN Male 50-54 Tamar Trotters 2:53:41 2:53:57
84 228 Liz TREBILCOCK Female 55-59 Truro Running Club 2:54:15 2:54:21
85 236 Pez HARGREAVES Male 50-54 Falmouth Road Runners 2:54:14 2:54:25
86 87 Martin PETERS Male 50-54 Plymouth Striders 2:54:50 2:54:52
87 85 Julie HEDGES Female 55-59 South West Road Runner 2:54:31 2:54:54
88 4 Sharon LAMERTON Female 45-49 Hayle Runners 2:56:13 2:56:23
89 51 Rachael WILSHER Female 55-59 Bodmin Road Runners 2:56:51 2:56:59
90 237 Melissa POULTNEY Female 40-44 Hayle Runners 2:57:34 2:57:47
91 33 Ross LAWRY Male 40-44 St Austell Running Club 2:57:48 2:58:02
92 140 Maria WILLIAMS Female 55-59 Hayle Runners 2:58:01 2:58:13
93 79 Claire WINFIELD Female 50-54 Launceston Road Runners 2:58:09 2:58:17
94 48 James CANN Male 35-39 St Austell Athletes RC 2:58:02 2:58:19
95 68 Jo TAPSELL Female 45-49 Bodmin Womens RC 2:58:31 2:58:39
96 117 Jo DOWNS Female 45-49 2:58:30 2:58:48
97 234 Kathryn STEEMSON Female 45-49 Teignbridge Trotters 2:58:29 2:58:51
98 81 Laura RAWLINGS Female 35-39 Ocean City RC 2:59:32 2:59:35
99 118 Naomi ASTILL Female 17-34 Hayle Runners 3:00:05 3:00:10
100 219 Elaine ADAMS Female 40-44 Hayle Runners 3:00:10 3:00:21
101 105 Fran MOSCO Female 35-39 South West Road Runner 3:00:03 3:00:28
102 215 Maggie SALTER Female 55-59 Bristol & West 3:00:18 3:00:35
103 206 Robin PHILPOTT Male 45-49 3:01:09 3:01:21
104 200 Jenny MILLS Female 70-74 Launceston Road Runners 3:01:23 3:01:32
105 76 Richard MORTON Male 65-69 Tamar Trotters 3:01:25 3:01:41
106 125 Jon FLETCHER Male 35-39 3:02:21 3:02:48
107 131 Nicola GEARING Female 35-39 Tri Logic Cornwall 3:02:38 3:02:49
108 178 Oisin CURTIS Male 17-34 Hayle Runners 3:03:06 3:03:18
109 129 Richard COLLETT Male 35-39 Hayle Runners 3:02:55 3:03:22
110 40 Andy MOORE Male 60-64 Hayle Runners 3:03:22 3:03:29
111 213 Richard STEPHENS Male 35-39 3:03:13 3:03:30
112 145 Helen DODWELL Female 40-44 Truro Running Club 3:03:50 3:04:00
113 20 Louise JARRETT Female 40-44 Tri Logic Cornwall 3:03:51 3:04:03
114 133 Max CONROY Male 17-34 Teignbridge Trotters 3:03:53 3:04:14
115 207 Tom POWELL Male 17-34 Falmouth Road Runners 3:04:18 3:04:31
116 32 Lee WILLIAMS Male 45-49 St Austell Athletes RC 3:04:19 3:04:36
117 93 Kim KNIGHT Female 45-49 Teignbridge Trotters 3:05:41 3:06:02
118 110 Peter BLAKESLEY Male 60-64 Teignbridge Trotters 3:05:38 3:06:02
119 17 David BROWN Male 50-54 3:06:21 3:06:28
120 209 Alison CATNACH Female 45-49 Looe Pioneers 3:06:28 3:06:37
121 157 Glyn STANLEY Male 55-59 3:08:31 3:09:03
122 60 Kerri ROWE Female 35-39 Bodmin Road Runners 3:09:07 3:09:18
123 191 Tracey RICHARDS Female 45-49 3:09:35 3:09:49
124 198 Kym HAYLETT Female 17-34 3:09:38 3:09:52
125 241 Sharon DAW Female 50-54 East Cornwall Harriers 3:09:51 3:09:55
126 221 Michelle STEELE Female 35-39 Newquay Road Runners 3:10:06 3:10:12
127 114 Ella WILLIAMS Female 40-44 Newquay Road Runners 3:10:08 3:10:13
128 204 Matt PHILLIPS Male 55-59 St Austell Running Club 3:11:07 3:11:35
129 199 Jane MOORE Female 55-59 St Austell Running Club 3:11:07 3:11:35
130 179 Andrew EXELBY Male 40-44 3:13:07 3:13:31
131 150 Frazer HUMBLES Male 35-39 Hayle Runners 3:13:14 3:13:41
132 95 Ruth TERRY Female 17-34 Erme Valley Harriers 3:14:34 3:14:52
133 154 Rob POPE Male 55-59 Truro Running Club 3:15:02 3:15:13
134 14 Sarah BRANDWOOD Female 40-44 Mile High 3:15:06 3:15:21
135 88 Paul BRANDWOOD Male 40-44 Tri Logic Cornwall 3:15:06 3:15:21
136 72 Nancy POULTER Female 40-44 3:16:54 3:17:03
137 86 Sarah COX Female 35-39 Bodmin Womens RC 3:16:54 3:17:03
138 70 Lindsay LANE Female 40-44 Erme Valley Harriers 3:17:57 3:18:14
139 42 Diane FOSTER Female 45-49 Looe Pioneers 3:18:08 3:18:25
140 190 Helen LAWES Female 45-49 Looe Pioneers 3:18:08 3:18:25
141 192 Karina BOWERS Female 40-44 St Austell Running Club 3:18:30 3:18:57
142 130 Ben SMITH Male 35-39 Tamar Trotters 3:18:49 3:19:11
143 245 Jamie Paine Male 17-34 3:19:36 3:19:38
144 67 Ian JONES Male 65-69 Tavistock AC 3:19:16 3:19:39
145 90 David JACKSON Male 45-49 Falmouth Road Runners 3:19:34 3:19:47
146 69 Richard LANE Male 50-54 Erme Valley Harriers 3:19:37 3:19:55
147 108 Eleanor TAYLOR Female 60-64 Teignbridge Trotters 3:20:27 3:20:50
148 19 Jane STEDMAN Female 55-59 100 Marathon Club 3:22:52 3:23:02
149 49 Julie OXENHAM Female 45-49 Bodmin Road Runners 3:22:52 3:23:02
150 240 Helen STEVENSON Female 35-39 Bodmin Road Runners 3:22:51 3:23:02
151 50 Claire BARLOW Female 45-49 Bodmin Road Runners 3:22:51 3:23:02
152 227 Tim SYNGE Male 55-59 Westbury Harriers 3:23:00 3:23:15
153 80 Damian COOK Male 45-49 Mounts Bay Harriers 3:22:58 3:23:18
154 115 Greg MAY Male 35-39 Carn Runners 3:23:39 3:23:54
155 181 Gareth REES Male 35-39 3:23:49 3:24:21
156 159 Rebecca ALLEN Female 35-39 Carn Runners 3:24:04 3:24:28
157 116 Rachel WALLIS Female 40-44 JP Fitness Cornwall 3:24:15 3:24:39
158 141 Sharon KINSELLA Female 40-44 JP Fitness Cornwall 3:24:15 3:24:40
159 138 John BOSUSTOW Male 45-49 JP Fitness Cornwall 3:24:13 3:24:41
160 143 Joanne HAMMILL Female 45-49 JP Fitness Cornwall 3:24:16 3:24:41
161 63 Antony PENHAUL Male 70-74 Mounts Bay Harriers 3:24:44 3:25:02
162 16 Lesley WILLIAMS Female 55-59 3:24:47 3:25:06
163 202 Darren HARDWICK Male 50-54 Looe Pioneers 3:25:52 3:26:07
164 203 Jodie JARVIS Female 45-49 PB Running Club 3:25:41 3:26:09
165 233 Becky WHEELER Female 50-54 Carbon Fitness 3:27:25 3:27:52
166 185 Peter JAMES Male 45-49 Launceston Road Runners 3:28:16 3:28:48
167 139 Mark HARVIE Male 50-54 3:29:46 3:30:18
168 102 Denise LYDALL Female 50-54 Falmouth Road Runners 3:30:06 3:30:30
169 98 Laura HAGHANI Female 35-39 Hayle Runners 3:31:32 3:32:03
170 156 Kelly WHITEHEAD Female 35-39 3:32:01 3:32:15
171 155 Samantha ALEXANDER Female 50-54 Cornwall AC 3:32:02 3:32:15
172 38 Janet WATSON Female 65-69 Carn Runners 3:32:24 3:32:42
173 158 Arlene POWELL Female 35-39 Tamar Trotters 3:33:41 3:34:00
174 22 Catherine SIMS Female 45-49 Tamar Trotters 3:33:41 3:34:01
175 113 Wiebke LAMMERS Female 40-44 Falmouth Road Runners 3:34:14 3:34:27
176 168 Ruth JOHNSON Female 55-59 Teignbridge Trotters 3:35:26 3:35:48
177 153 Alison TALEN Female 40-44 St Austell Running Club 3:35:48 3:36:17
178 122 Katherine STEVENS Female 40-44 St Austell Running Club 3:35:46 3:36:18
179 201 Gemma PATEMAN Female 40-44 St Austell Running Club 3:35:47 3:36:18
180 196 Kirsty WEBB Female 17-34 Looe Pioneers 3:37:12 3:37:31
181 235 Sue TREMLETT Female 55-59 Teignbridge Trotters 3:37:28 3:37:49
182 84 Jo MINERS Female 40-44 JP Fitness Cornwall 3:38:06 3:38:33
183 83 Lynne EGGINTON Female 40-44 Storm Running Plymouth 3:38:07 3:38:33
184 82 Carly KENT Female 40-44 Falmouth Road Runners 3:40:22 3:40:46
185 58 Nick PENTREATH Male 55-59 Falmouth Road Runners 3:40:20 3:40:46
186 135 Susan FLOYD-NORRIS Female 45-49 St Austell Running Club 3:41:48 3:42:17
187 100 Kath WISNER Female 45-49 St Austell Running Club 3:41:48 3:42:17
188 55 Nina CHELL Female 45-49 Falmouth Road Runners 3:42:38 3:43:04
189 13 Kate ROWLANDS Female 35-39 Falmouth Road Runners 3:42:40 3:43:04
190 66 Lee CUSICK Male 50-54 South West Road Runner 3:43:47 3:44:13
191 53 Mike REED Male 50-54 Bodmin Road Runners 3:44:43 3:44:52
192 56 Rebecca BATEMAN Female 40-44 Bodmin Road Runners 3:44:44 3:44:53
193 57 Stefan PALMER Male 45-49 Bodmin Road Runners 3:44:44 3:44:55
194 23 Kathryn MARSH Female 40-44 Carn Runners 3:45:51 3:46:04
195 5 Toby DREWETT Male 45-49 Hayle Runners 3:48:09 3:48:43
196 183 Lavinia MARSHALL Female 65-69 Launceston Road Runners 3:53:28 3:53:59
197 121 Mike LEMIN Male 60-64 Tamar Trotters 3:53:39 3:54:01
198 184 Emma JAMES Female 45-49 Launceston Road Runners 3:53:53 3:54:24
199 187 Tanya JARVIS Female 50-54 Launceston Road Runners 3:53:53 3:54:24
200 193 Paula BROOKS Female 50-54 Tamar Trotters 3:59:23 3:59:44
201 74 Claire PEMBERTON Female 35-39 3:59:17 3:59:54
202 106 Helen DOBSON Female 45-49 Mounts Bay Harriers 4:00:25 4:00:45
203 107 Michelle DUNKLEY Female 45-49 4:00:26 4:00:45
204 3 Lesley TAPHOUSE Female 55-59 Bodmin Road Runners 4:05:35 4:05:54
205 231 Mark SQUIRE Male 60-64 Mounts Bay Harriers 4:09:15 4:09:26
206 54 Sarah JOHNS Female 40-44 Mounts Bay Harriers 4:08:53 4:09:27
207 15 Sandra TRELEVEN Female 45-49 Mounts Bay Harriers 4:08:53 4:09:27
208 238 Bryan MAYWOOD Male 50-54 Looe Pioneers 4:09:34 4:09:59
209 1 Sharon HAMBLEY Female 55-59 Bys Vyken 4:10:26 4:10:44
210 61 Nicola VOSPER Female 60-64 Bodmin Road Runners 4:11:20 4:11:32
211 89 Justine ARMSTRONG Female 50-54 Tamar Trotters 4:15:12 4:15:33
212 73 Clare AINSWORTH Female 50-54 Tamar Trotters 4:15:12 4:15:33
213 239 Stacey HOCKING Female 35-39 Hayle Runners 4:25:48 4:26:23
214 6 Laura WILLIAMS Female 17-34 Hayle Runners 4:25:49 4:26:23
215 232 Helen SQUIRE Female 55-59 Mounts Bay Harriers 4:31:46 4:31:57
216 59 Julie BOLITHO Female 55-59 Mounts Bay Harriers 4:34:11 4:34:22
DNF 146 Kevin KING Male 55-59 Hayle Runners
DNF 208 Jonny BRIGHT Male 17-34 Falmouth Road Runners
DNF 37 Wendy KING Female 55-59 Hayle Runners
Number of records: 219
Duchy 20 2020
Age Group Awards
Place Name Club ChipTime GunTime
Female 17-34
1. Stephanie HEARN Cornwall AC 2:28:43 2:28:49
2. Rosie BRADBURY Falmouth Road Runners 2:47:11 2:47:16
3. Melissa NICHOLAS Hayle Runners 2:50:45 2:50:56
Female 35-39
1. Sarah HOSKIN Mile High 2:23:35 2:23:38
2. Claire HARRIS Fremington Trailblazers 2:41:00 2:41:02
3. Kirsty MEDLOCK Hayle Runners 2:44:23 2:44:26
Female 40-44
1. Rosalie GOLDSWORTHY East Cornwall Harriers 2:36:18 2:36:21
2. Mandy GIBSON Looe Pioneers 2:39:52 2:39:56
3. Hannah JONES Teignbridge Trotters 2:40:46 2:40:58
Female 45-49
1. Emma STEPTO Cornwall AC 2:15:08 2:15:08
2. Emma MOSSOP Falmouth Road Runners 2:37:00 2:37:03
3. Amanda HEWITT Cornwall AC 2:44:13 2:44:19
Female 50-54
1. Claire WINFIELD Launceston Road Runners 2:58:09 2:58:17
2. Sharon DAW East Cornwall Harriers 3:09:51 3:09:55
3. Becky WHEELER Carbon Fitness 3:27:25 3:27:52
Female 55-59
1. Liz TREBILCOCK Truro Running Club 2:54:15 2:54:21
2. Julie HEDGES South West Road Runner 2:54:31 2:54:54
3. Rachael WILSHER Bodmin Road Runners 2:56:51 2:56:59
Female 60-64
1. Alison ENGLEDEW Erme Valley Harriers 2:53:20 2:53:38
2. Eleanor TAYLOR Teignbridge Trotters 3:20:27 3:20:50
3. Nicola VOSPER Bodmin Road Runners 4:11:20 4:11:32
Female 65-69
1. Janet WATSON Carn Runners 3:32:24 3:32:42
2. Lavinia MARSHALL Launceston Road Runners 3:53:28 3:53:59
Female 70-74
1. Jenny MILLS Launceston Road Runners 3:01:23 3:01:32
Male 17-34
1. Kieran MURRANT Falmouth Road Runners 2:13:24 2:13:25
2. James Lee BRYDON St Austell Running Club 2:13:45 2:13:46
3. Jon WATERS 2:18:58 2:19:01
Male 35-39
1. Aaron BENNEY Mile High 2:05:49 2:05:50
2. Alex PEYTON-JONES Plymouth Harriers 2:08:26 2:08:27
3. Thomas ROSENFELD Hayle Runners 2:14:37 2:14:37
Male 40-44
1. Carl MURPHY Mile High 2:05:48 2:05:48
2. Noel KINDON Cornwall AC 2:12:56 2:12:57
3. Alex MARPLES Truro Running Club 2:16:38 2:16:42
Male 45-49
1. Richard KEEFE Falmouth Road Runners 2:24:50 2:24:51
2. Chris COX Cornwall AC 2:28:40 2:28:43
3. Rob STANDING Truro Running Club 2:36:16 2:36:21
Male 50-54
1. Paul SAWFORD Carn Runners 2:16:32 2:17:35
2. Steve BABB Newquay Road Runners 2:18:26 2:18:28
3. Phil MIDGLEY Newquay Road Runners 2:19:27 2:19:29
Male 55-59
1. Steven WHERRY Hayle Runners 2:17:34 2:17:34
2. Kevin MARSHALL Launceston Road Runners 2:28:27 2:28:32
3. Ben HIEBER Newquay Road Runners 2:29:42 2:29:45
Male 60-64
1. Stephen SINCOCK Okehampton RC 2:21:45 2:21:47
2. Mark MAIDWELL-SMITH Truro Running Club 2:53:30 2:53:35
3. Andy MOORE Hayle Runners 3:03:22 3:03:29
Male 65-69
1. Richard MORTON Tamar Trotters 3:01:25 3:01:41
2. Ian JONES Tavistock AC 3:19:16 3:19:39
Male 70-74
1. Antony PENHAUL Mounts Bay Harriers 3:24:44 3:25:02
Duchy 20 2020
Team Results M/F
Bib Name MF Pos GunTime
1. Hayle Runners 1 54
97 Kirsty MEDLOCK 10. 2:44:26
171 Rebecca TOSSELL 13. 2:45:14
216 Charlotte BENNETT 15. 2:48:49
167 Melissa NICHOLAS 16. 2:50:56
2. Cornwall AC 1 88
71 Emma STEPTO 1. 2:15:08
166 Stephanie HEARN 3. 2:28:49
18 Amanda HEWITT 9. 2:44:19
155 Samantha ALEXANDER 75. 3:32:15
3. Hayle Runners 2 106
144 Debbie MITCHELL 23. 2:53:53
4 Sharon LAMERTON 26. 2:56:23
237 Melissa POULTNEY 28. 2:57:47
140 Maria WILLIAMS 29. 2:58:13
4. Teignbridge Trotters 1 143
218 Hannah JONES 7. 2:40:58
234 Kathryn STEEMSON 33. 2:58:51
93 Kim KNIGHT 43. 3:06:02
108 Eleanor TAYLOR 60. 3:20:50
5. Bodmin Road Runners 1 153
44 Gail HARTILL 19. 2:53:20
51 Rachael WILSHER 27. 2:56:59
60 Kerri ROWE 45. 3:09:18
49 Julie OXENHAM 62. 3:23:02
6. Looe Pioneers 1 165
176 Mandy GIBSON 6. 2:39:56
209 Alison CATNACH 44. 3:06:37
42 Diane FOSTER 57. 3:18:25
190 Helen LAWES 58. 3:18:25
7. Falmouth Road Runners 1 170
189 Emma MOSSOP 5. 2:37:03
36 Rosie BRADBURY 14. 2:47:16
102 Denise LYDALL 72. 3:30:30
113 Wiebke LAMMERS 79. 3:34:27
8. St Austell Running Club 1 213
29 Claire TODD 22. 2:53:47
199 Jane MOORE 51. 3:11:35
192 Karina BOWERS 59. 3:18:57
153 Alison TALEN 81. 3:36:17
9. Hayle Runners 3 253
118 Naomi ASTILL 35. 3:00:10
219 Elaine ADAMS 36. 3:00:21
98 Laura HAGHANI 73. 3:32:03
239 Stacey HOCKING 109. 4:26:23
10. Launceston Road Runners 1 260
79 Claire WINFIELD 30. 2:58:17
200 Jenny MILLS 39. 3:01:32
183 Lavinia MARSHALL 95. 3:53:59
184 Emma JAMES 96. 3:54:24
11. Tamar Trotters 1 264
94 Fiona MONTAGUE 11. 2:44:46
158 Arlene POWELL 77. 3:34:00
22 Catherine SIMS 78. 3:34:01
193 Paula BROOKS 98. 3:59:44
12. JP Fitness Cornwall 1 287
116 Rachel WALLIS 66. 3:24:39
141 Sharon KINSELLA 67. 3:24:40
143 Joanne HAMMILL 68. 3:24:41
84 Jo MINERS 86. 3:38:33
13. Bodmin Road Runners 2 322
240 Helen STEVENSON 63. 3:23:02
50 Claire BARLOW 64. 3:23:02
56 Rebecca BATEMAN 93. 3:44:53
3 Lesley TAPHOUSE 102. 4:05:54
14. St Austell Running Club 2 344
122 Katherine STEVENS 82. 3:36:18
201 Gemma PATEMAN 83. 3:36:18
135 Susan FLOYD-NORRIS 89. 3:42:17
100 Kath WISNER 90. 3:42:17
15. Mounts Bay Harriers 1 418
106 Helen DOBSON 100. 4:00:45
54 Sarah JOHNS 103. 4:09:27
15 Sandra TRELEVEN 104. 4:09:27
232 Helen SQUIRE 111. 4:31:57
Duchy 20 2020
Team Results M/F
Bib Name MF Pos Gun Time
1. Falmouth Road Runners 1 55
197 Kieran MURRANT 5. 2:13:25
214 Tom CARTHEY 9. 2:16:55
211 Richard KEEFE 19. 2:24:51
195 Wayne SARA 22. 2:26:29
2. Hayle Runners 1 59
120 Thomas ROSENFELD 7. 2:14:37
7 Steven WHERRY 10. 2:17:34
147 Neil HAYHURST 12. 2:17:56
47 James MANNING 30. 2:30:53
3. Newquay Road Runners 1 90
27 Steve BABB 13. 2:18:28
111 Phil MIDGLEY 15. 2:19:29
220 Ben HIEBER 26. 2:29:45
77 Lee CARTER 36. 2:39:48
4. Truro Running Club 1 100
229 Alex MARPLES 8. 2:16:42
134 James DAVIES 28. 2:30:02
8 Aidan JEPSON 31. 2:31:17
41 Rob STANDING 33. 2:36:21
5. St Austell Running Club 1 112
75 James Lee BRYDON 6. 2:13:46
31 Stephen Williams 16. 2:21:14
172 Jiri KEMPNY 42. 2:42:37
30 Alan WHERRY 48. 2:46:24
6. Carn Runners 1 120
46 Paul SAWFORD 11. 2:17:35
162 Andrew KEY 20. 2:25:39
112 Jon ELDON 44. 2:44:44
128 Andy MILLWARD 45. 2:44:50
7. Tamar Trotters 1 181
142 Lee POLLARD 39. 2:40:43
194 Joe BROOKS 43. 2:42:42
169 Dean CORNISH 46. 2:45:38
244 Colin Bunting 53. 2:49:22
8. Teignbridge Trotters 1 211
132 James SAUNDERS 27. 2:29:47
92 Duncan KNIGHT 37. 2:40:06
133 Max CONROY 72. 3:04:14
110 Peter BLAKESLEY 75. 3:06:02
9. Hayle Runners 2 216
24 Will LUCKHURST 34. 2:37:03
160 Scott ABRAHAM 55. 2:50:13
2 Steven MACLAREN 59. 2:53:53
178 Oisin CURTIS 68. 3:03:18
10. St Austell Running Club 2 222
205 Ross BUSCOMBE 50. 2:47:27
35 Matthew BOYNTON 52. 2:49:00
34 Mathew HENDERSON 57. 2:52:51
33 Ross LAWRY 63. 2:58:02
11. Falmouth Road Runners 2 261
45 David FOY 41. 2:41:28
236 Pez HARGREAVES 61. 2:54:25
207 Tom POWELL 73. 3:04:31
90 David JACKSON 86. 3:19:47
12. Tamar Trotters 2 311
152 Steven BULLEN 60. 2:53:57
76 Richard MORTON 66. 3:01:41
130 Ben SMITH 83. 3:19:11
121 Mike LEMIN 102. 3:54:01
13. Hayle Runners 3 320
129 Richard COLLETT 69. 3:03:22
40 Andy MOORE 70. 3:03:29
150 Frazer HUMBLES 80. 3:13:41
5 Toby DREWETT 101. 3:48:43