Duchy 20 – 2019 Results

xls pdf

Category and Team Results at bottom of page

Place Bib Name AG Club GunTime
1 236 Jamie STEPHENSON Male 17-34   2:01:11
2 16 James CUTLAN Male 17-34 St Austell Running Club 2:04:51
3 205 Dan Alsop Male 35-39 St Austell Running Club 2:07:15
4 226 Tony WRIGHT Male 50-54 Cornwall AC 2:07:24
5 206 Oliver JONES Male 45-49 East Cornwall Harriers 2:09:05
6 133 Matthew SHIPPING Male 17-34   2:09:16
7 191 Robert KELLY Male 35-39 Okehampton RC 2:14:07
8 181 Alex PEYTON-JONES Male 35-39 Plymouth Harriers 2:15:24
9 95 Edward SMITH Male 17-34 Tavistock Run Project 2:15:41
10 219 Rob ARGALL Male 17-34   2:16:07
11 24 Richard KEEFE Male 45-49 Falmouth RRC 2:17:01
12 221 Kieran MURRANT Male 17-34 Falmouth RRC 2:18:18
13 183 Matt LAWLESS Male 40-44   2:18:37
14 179 Paul CARTER Male 50-54 Okehampton RC 2:19:09
15 145 Alan JEFFREY Male 45-49   2:20:03
16 22 Jacob HOWARD-ENDEAN Male 17-34 St Austell Running Club 2:20:55
17 15 Tim ADAMS Male 45-49 St Austell Running Club 2:21:01
18 79 Steve WHERRY Male 55-59 Hayle Runners 2:21:59
19 170 Roger VOADEN Male 50-54 Okehampton RC 2:22:06
20 188 Lutie AKINCI Female 17-34 Plymouth Harriers 2:22:08
21 238 James HEAD Male 40-44 Tewkesbury Running Club 2:22:25
22 243 Jodi FISK Female 17-34 Tavistock AC 2:23:04
23 229 Paul WARMINGTON Male 35-39 Hayle Runners 2:23:22
24 154 Thomas ROSENFELD Male 35-39 Hayle Runners 2:23:22
25 149 Stephen FULLER Male 50-54 Hayle Runners 2:23:22
26 78 Andrew KEY Male 17-34 Carn Runners 2:23:38
27 220 Robert STANDING Male 45-49 Truro Running Club 2:24:01
28 80 David MOORE Male 45-49 Cornwall AC 2:24:23
29 48 James MANNING Male 40-44 Hayle Runners 2:24:42
30 223 Nigel LUTEY Male 35-39   2:24:56
31 215 Steven BROWN Male 50-54 Falmouth RRC 2:26:29
32 28 Simon POWELL Male 35-39 MudCrew Running 2:28:53
33 109 Jason VINNICOMBE Male 40-44 Carn Runners 2:29:16
34 101 James COCKLEY Male 17-34   2:29:41
35 46 Fleur PEOPLES Female 17-34   2:30:18
36 232 Mike GREER Male 35-39 St Austell Running Club 2:30:27
37 82 Robin WATSON Male 55-59 Falmouth RRC 2:31:42
38 146 Chris ULLMAN Male 45-49 East Cornwall Harriers 2:31:55
39 55 Craig KNUCKEY Male 50-54 Cornwall AC 2:32:30
40 241 Pete LEWIS Male 45-49   2:33:03
41 122 Craig WEBSTER Male 45-49 Newquay Road Runners 2:34:08
42 57 Phil MIDGLEY Male 50-54 Newquay Road Runners 2:34:18
43 176 Katherine BURGESS Female 40-44 Cornwall AC 2:34:38
44 180 Matt STOKELD Male 40-44   2:34:47
45 231 Lloyd PURVIS Male 45-49   2:37:16
46 20 Alan WHERRY Male 50-54 St Austell Running Club 2:37:16
47 6 David BATCHELOR Male 60-64 Hayle Runners 2:37:35
48 11 Chris BARRETT Male 45-49 Hayle Runners 2:40:27
49 182 Ami YETTON Female 35-39 Plymouth Harriers 2:40:36
50 119 Andrew MARSHALL Male 55-59 Plymouth Harriers 2:41:06
51 159 Ian COLLACOTT Male 35-39 Tavistock AC 2:41:19
52 151 Nick HAYDEN Male 35-39   2:41:23
53 104 Ian LAMERTON Male 50-54 South West Veterans AC 2:42:06
54 168 Martin WILLIAMS Male 45-49   2:43:49
55 240 Amy JOSE Female 17-34 Hayle Runners 2:45:02
56 123 Scott ABRAHAM Male 45-49 Hayle Runners 2:45:02
57 237 Richard HOSKEN Male 40-44   2:45:55
58 137 Emma MOSSOP Female 45-49 Falmouth RRC 2:46:00
59 138 Andrew BENHAM Male 45-49 MudCrew Running 2:46:09
60 177 Rebecca TOSSELL Female 35-39 Hayle Runners 2:46:47
61 65 Kirsty MEDLOCK Female 35-39 Hayle Runners 2:46:47
62 233 Jules LEWIS Male 50-54 Carn Runners 2:47:10
63 144 Monique JEFFREY-JONES Female 45-49 Bodmin Women’s RC 2:47:16
64 185 Gail HARTILL Female 45-49 Bodmin Road Runners 2:47:16
65 42 Andy MILLWARD Male 55-59 Carn Runners 2:47:22
66 203 Simon GREEN Male 50-54 Mounts Bay Harriers 2:47:24
67 166 Charlotte BENNETT Female 45-49 Hayle Runners 2:47:51
68 70 Rosie BRADBURY Female 17-34 Falmouth RRC 2:48:04
69 107 Stacey LOWE Female 35-39 Carn Runners 2:48:32
70 112 Tim Widdershoven Male 35-39 Carn Runners 2:48:33
71 38 Leanne RICKSON Female 40-44   2:49:06
72 105 Steve CARTER Male 45-49 Truro Running Club 2:49:42
73 76 Andrew LAURIE Male 55-59 Falmouth RRC 2:50:06
74 218 Russell King Male 17-34 Falmouth RRC 2:50:11
75 199 Gary ALLEN Male 17-34   2:52:03
76 33 Claire MENSING Female 45-49 Truro Running Club 2:52:17
77 114 Richard PEARCE Male 35-39   2:52:28
78 224 Julia PEARCE Female 40-44 Cornwall AC 2:53:00
79 113 Martin PETERS Male 50-54 Plymouth Striders 2:53:40
80 242 Julie HEDGES Female 55-59 South West Road Runners 2:54:26
81 172 Steve BULLEN Male 45-49 Tamar Trotters 2:54:27
82 152 Lee CARTER Male 17-34 Newquay Road Runners 2:54:31
83 67 Katie BULLOCK Female 17-34 Newquay Road Runners 2:54:36
84 37 David FOY Male 45-49 Falmouth RRC 2:54:51
85 34 Marc ALLEN Male 35-39   2:54:51
86 173 Maria WILLIAMS Female 55-59 Hayle Runners 2:54:57
87 72 David BROWN Male 50-54   2:55:16
88 35 Ross LAWRY Male 40-44 St Austell Running Club 2:55:40
89 36 Mathew HENDERSON Male 17-34 St Austell Running Club 2:55:40
90 120 Julia BURNS Female 50-54 Hayle Runners 2:55:54
91 83 Rachel WALLIS Female 40-44 JP Fitness Cornwall 2:56:00
92 89 Timothy COOPER Male 40-44   2:56:54
93 230 Jo HOLLAND Female 17-34 Hayle Runners 2:56:55
94 216 Sharon LAMERTON Female 45-49 Hayle Runners 2:56:56
95 86 Naomi ASTILL Female 17-34 Hayle Runners 2:57:02
96 156 Nicola GEARING Female 35-39 Tri Logic Cornwall 2:57:12
97 10 Andy MOORE Male 60-64 Hayle Runners 2:57:31
98 12 Joanna COLLINS Female 17-34 St Austell Running Club 2:58:06
99 84 Nick LAWSON Male 40-44   2:58:08
100 69 Hannah TIPPETTS Female 17-34 Falmouth RRC 2:58:29
101 81 Vicky FLEET Female 40-44 Falmouth RRC 2:58:29
102 128 Katie SPENCER Female 45-49 Truro Running Club 2:58:55
103 127 Liz TREBILCOCK Female 50-54 Truro Running Club 2:58:56
104 214 Matthew JEFFERY Male 17-34   2:59:28
105 195 Kay KERSHAW Female 40-44 Tri Logic Cornwall 2:59:45
106 63 Julie TOWERS Female 55-59 Launceston Road Runners 3:00:21
107 1 Richard COLLETT Male 35-39 Hayle Runners 3:00:39
108 68 Amy GREGORY Female 17-34 Newquay Road Runners 3:02:17
109 184 Adam SPEARE Male 50-54 Tamar Trotters 3:02:22
110 235 Gabrielle HUME-ROTHERY Female 35-39 Hayle Runners 3:02:31
111 61 Craig VAUGHNLEY Male 45-49 East Cornwall Harriers 3:03:43
112 212 Kerri ROWE Female 35-39 Bodmin Road Runners 3:04:14
113 73 Melissa POULTNEY Female 35-39 MudCrew Running 3:04:43
114 211 Rachael WILSHER Female 55-59 Bodmin Road Runners 3:05:05
115 30 Lesley MACLAREN Female 17-34   3:05:27
116 157 Caroline CABLE Female 55-59 MudCrew Running 3:05:42
117 2 Kevin KING Male 55-59 Hayle Runners 3:05:53
118 64 Stephen JONES Male 35-39 Truro Running Club 3:06:55
119 39 Jennifer DAVIES Female 17-34 Truro Running Club 3:09:45
120 93 Alison CATNACH Female 40-44 Looe Pioneers Running Club 3:09:55
121 97 Michelle ROSKILLY Female 45-49 Hayle Runners 3:12:39
122 56 Lisa JONES Female 40-44 St Austell Running Club 3:13:17
123 88 Steve MACLAREN Male 50-54 Hayle Runners 3:14:34
124 134 Andrew BLIGHT Male 55-59   3:14:34
125 47 Joanna SKYBA Female 35-39 St Austell Running Club 3:15:25
126 116 Karina BOWERS Female 35-39 St Austell Running Club 3:15:25
127 186 Jon FLETCHER Male 35-39   3:16:19
128 118 Anne MARSHALL Female 55-59 Plymouth Harriers 3:16:30
129 208 Paul CLARKSON Male 60-64   3:16:36
130 32 Sue MANSFIELD Female 55-59 Truro Running Club 3:16:41
131 23 Juliet STEWART Female 50-54 Truro Running Club 3:16:47
132 228 James PELLATT Male 17-34   3:17:18
133 53 Faye GIBSON Female 40-44 Carn Runners 3:18:02
134 29 Gemma PATEMAN Female 40-44 St Austell Running Club 3:18:18
135 111 John BOSUSTOW Male 40-44 JP Fitness Cornwall 3:18:53
136 77 Nicky BRENTON Female 50-54   3:19:32
137 163 Richard NETTLESHIP Male 50-54 Tavistock AC 3:19:56
138 17 Laura WILLIAMS Female 17-34 Hayle Runners 3:20:06
139 198 Charles KNIGHT Male 17-34   3:20:37
140 125 Gemma PRIEST Female 35-39   3:20:41
141 9 Charlie TRETHEWEY Female 40-44 St Austell Running Club 3:20:49
142 41 Laura MILLWARD Female 55-59 Carn Runners 3:21:01
143 60 Jo NORTHEY Male 45-49 Launceston Road Runners 3:21:02
144 18 Neil TRUSCOTT Male 40-44 St Austell Running Club 3:21:21
145 117 Toby DREWETT Male 40-44 Hayle Runners 3:21:30
146 21 Sarah BAZELEY Female 50-54 St Austell Running Club 3:21:44
147 59 Jane Pett Female 40-44 JP Fitness Cornwall 3:22:50
148 98 Sharon KINSELLA Female 40-44 JP Fitness Cornwall 3:22:50
149 13 Melanie MASKELL Female 50-54 St Austell Running Club 3:23:19
150 194 Jay TREGENZA Female 50-54 Brighton & Hove Women’s Running Club 3:23:39
151 139 Laura RAWLINGS Female 35-39   3:24:34
152 142 Nicholas SAUNDERS Male 35-39   3:27:13
153 74 Tom POWELL Male 17-34 Falmouth RRC 3:28:20
154 4 Ruth PHILLIPS Female 40-44 Hayle Runners 3:29:21
155 91 Sian SHAW Female 40-44 Newquay Road Runners 3:30:06
156 92 Stuart SHAW Male 45-49   3:30:06
157 192 Danny KONIK Male 40-44 Falmouth RRC 3:30:16
158 26 Georgina SPEAKE Female 40-44 St Austell Running Club 3:30:18
159 19 Gary JANE Male 50-54 St Austell Running Club 3:30:19
160 178 Steve SKINNER Male 35-39 Looe Pioneers Running Club 3:30:41
161 153 Mark WOTTON Male 55-59 Teignbridge Trotters 3:30:49
162 108 Caroline VINNICOMBE Female 45-49 Cornwall AC 3:31:00
163 227 Helen STEVENSON Female 35-39 Bodmin Road Runners 3:32:20
164 202 Karl WALKER Male 55-59 St Austell Running Club 3:32:47
165 8 Martin TRETHEWEY Male 50-54 St Austell Running Club 3:33:03
166 213 Shaun GROSE Male 17-34 St Austell Running Club 3:33:03
167 148 Lynette PHILP Female 35-39   3:33:04
168 201 Daniela WALKER Female 45-49 St Austell Running Club 3:33:25
169 193 Roland WILLIAMS Male 50-54   3:34:51
170 143 Cosimo LEO Male 55-59 Hayle Runners 3:35:45
171 165 Emma WEBBER Female 35-39 Tavistock AC 3:36:51
172 164 Ian JONES Male 65-69 Tavistock AC 3:36:52
173 96 Stefan PALMER Male 45-49 Bodmin Road Runners 3:37:41
174 126 Victoria VIGGERS Female 40-44   3:38:15
175 31 Lucy JEWELS Female 45-49 St Austell Running Club 3:38:17
176 94 Peter CATNACH Male 55-59 Looe Pioneers Running Club 3:39:05
177 204 Kevin EDDY Female 35-39 Lonely Goat RC 3:39:42
178 171 Lucy HOSKEN Female 17-34 Newquay Road Runners 3:40:22
179 175 Jackie COPE Female 60-64 Falmouth RRC 3:40:38
180 210 Sally MARTIN Female 40-44 Falmouth RRC 3:40:39
181 150 Sue FLOYD-NORRIS Female 45-49 St Austell Running Club 3:40:43
182 158 Jodie JARVIS Female 40-44 St Austell Running Club 3:40:43
183 155 Kath WISNER Female 45-49 St Austell Running Club 3:40:44
184 135 Hollie HALLIBONE Female 17-34 JP Fitness Cornwall 3:43:28
185 62 Katie THURSTON Female 40-44 JP Fitness Cornwall 3:43:28
186 131 Claire SCHOLES Female 40-44 Truro Running Club 3:43:58
187 90 Kathryn MARSH Female 40-44 Carn Runners 3:46:22
188 115 David CLEEVE Male 17-34 South West Road Runners 3:46:26
189 147 Bob WILLCOCKS Male 60-64 Falmouth RRC 3:48:24
190 162 Danielle JAMES Female 35-39 Tavistock AC 3:55:13
191 161 Sarah PRIOR Female 45-49 Tavistock AC 3:55:13
192 103 Kelly BILLS Female 40-44 Carn Runners 3:56:22
193 43 Alison LOOSLEY Female 50-54 St Austell Running Club 3:57:00
194 124 Rachel BROWN Female 35-39   4:02:12
195 200 Sally BOWDEN Female 55-59 Newquay Road Runners 4:03:25
196 5 Lorna HOGG Female 45-49 MudCrew Running 4:05:17
197 44 Michelle DUDLEY Female 50-54 St Austell Running Club 4:10:42
198 207 Lesley TAPHOUSE Female 55-59 Bodmin Road Runners 4:18:40

 

Female 17-34        
1. 188 Lutie AKINCI Plymouth Harriers 2:22:08
2. 243 Jodi FISK Tavistock AC 2:23:04
3. 46 Fleur PEOPLES   2:30:18
Female 35-39        
1. 182 Ami YETTON Plymouth Harriers 2:40:36
2. 177 Rebecca TOSSELL Hayle Runners 2:46:47
3. 65 Kirsty MEDLOCK Hayle Runners 2:46:47
Female 40-44        
1. 176 Katherine BURGESS Cornwall AC 2:34:38
2. 38 Leanne RICKSON   2:49:06
3. 224 Julia PEARCE Cornwall AC 2:53:00
Female 45-49        
1. 137 Emma MOSSOP Falmouth RRC 2:46:00
2. 144 Monique JEFFREY-JONES Bodmin Women’s RC 2:47:16
3. 185 Gail HARTILL Bodmin Road Runners 2:47:16
Female 50-54        
1. 120 Julia BURNS Hayle Runners 2:55:54
2. 127 Liz TREBILCOCK Truro Running Club 2:58:56
3. 23 Juliet STEWART Truro Running Club 3:16:47
Female 55-59        
1. 242 Julie HEDGES South West Road Runners 2:54:26
2. 173 Maria WILLIAMS Hayle Runners 2:54:57
3. 63 Julie TOWERS Launceston Road Runners 3:00:21
Female 60-64        
1. 175 Jackie COPE Falmouth RRC 3:40:38
Male 17-34        
1. 236 Jamie STEPHENSON   2:01:11
2. 16 James CUTLAN St Austell Running Club 2:04:51
3. 133 Matthew SHIPPING   2:09:16
Male 35-39        
1. 205 Dan Alsop St Austell Running Club 2:07:15
2. 191 Robert KELLY Okehampton RC 2:14:07
3. 181 Alex PEYTON-JONES Plymouth Harriers 2:15:24
Male 40-44        
1. 183 Matt LAWLESS   2:18:37
2. 238 James HEAD Tewkesbury Running Club 2:22:25
3. 48 James MANNING Hayle Runners 2:24:42
Male 45-49        
1. 206 Oliver JONES East Cornwall Harriers 2:09:05
2. 24 Richard KEEFE Falmouth RRC 2:17:01
3. 145 Alan JEFFREY   2:20:03
Male 50-54        
1. 226 Tony WRIGHT Cornwall AC 2:07:24
2. 179 Paul CARTER Okehampton RC 2:19:09
3. 170 Roger VOADEN Okehampton RC 2:22:06
Male 55-59        
1. 79 Steve WHERRY Hayle Runners 2:21:59
2. 82 Robin WATSON Falmouth RRC 2:31:42
3. 119 Andrew MARSHALL Plymouth Harriers 2:41:06
Male 60-64        
1. 6 David BATCHELOR Hayle Runners 2:37:35
2. 10 Andy MOORE Hayle Runners 2:57:31
3. 208 Paul CLARKSON   3:16:36
Male 65-69        
1. 164 Ian JONES Tavistock AC 3:36:52

 

Female      
1 Hayle Runners 1 35  
240 Amy JOSE 6. 2:45:02
177 Rebecca TOSSELL 8. 2:46:47
65 Kirsty MEDLOCK 9. 2:46:47
166 Charlotte BENNETT 12. 2:47:51
2 Falmouth RRC 1 77  
137 Emma MOSSOP 7. 2:46:00
70 Rosie BRADBURY 13. 2:48:04
69 Hannah TIPPETTS 28. 2:58:29
81 Vicky FLEET 29. 2:58:29
3 Hayle Runners 2 88  
173 Maria WILLIAMS 20. 2:54:57
120 Julia BURNS 21. 2:55:54
230 Jo HOLLAND 23. 2:56:55
216 Sharon LAMERTON 24. 2:56:56
4 Truro Running Club 1 118  
33 Claire MENSING 16. 2:52:17
128 Katie SPENCER 30. 2:58:55
127 Liz TREBILCOCK 31. 2:58:56
39 Jennifer DAVIES 41. 3:09:45
5 Bodmin Road Runners 1 152  
185 Gail HARTILL 11. 2:47:16
212 Kerri ROWE 36. 3:04:14
211 Rachael WILSHER 38. 3:05:05
227 Helen STEVENSON 67. 3:32:20
6 Hayle Runners 3 156  
86 Naomi ASTILL 25. 2:57:02
235 Gabrielle HUME-ROTHERY 35. 3:02:31
97 Michelle ROSKILLY 43. 3:12:39
17 Laura WILLIAMS 53. 3:20:06
7 St Austell Running Club 1 162  
12 Joanna COLLINS 27. 2:58:06
56 Lisa JONES 44. 3:13:17
47 Joanna SKYBA 45. 3:15:25
116 Karina BOWERS 46. 3:15:25
8 Newquay Road Runners 1 191  
67 Katie BULLOCK 19. 2:54:36
68 Amy GREGORY 34. 3:02:17
91 Sian SHAW 64. 3:30:06
171 Lucy HOSKEN 74. 3:40:22
9 Carn Runners 1 203  
107 Stacey LOWE 14. 2:48:32
53 Faye GIBSON 50. 3:18:02
41 Laura MILLWARD 56. 3:21:01
90 Kathryn MARSH 83. 3:46:22
10 JP Fitness Cornwall 1 219  
83 Rachel WALLIS 22. 2:56:00
59 Jane Pett 58. 3:22:50
98 Sharon KINSELLA 59. 3:22:50
135 Hollie HALLIBONE 80. 3:43:28
11 St Austell Running Club 2 223  
29 Gemma PATEMAN 51. 3:18:18
9 Charlie TRETHEWEY 55. 3:20:49
21 Sarah BAZELEY 57. 3:21:44
13 Melanie MASKELL 60. 3:23:19
12 Tavistock AC 1 241  
243 Jodi FISK 2. 2:23:04
165 Emma WEBBER 70. 3:36:51
162 Danielle JAMES 84. 3:55:13
161 Sarah PRIOR 85. 3:55:13
13 St Austell Running Club 3 283  
26 Georgina SPEAKE 65. 3:30:18
201 Daniela WALKER 69. 3:33:25
31 Lucy JEWELS 72. 3:38:17
150 Sue FLOYD-NORRIS 77. 3:40:43
14 St Austell Running Club 4 335  
158 Jodie JARVIS 78. 3:40:43
155 Kath WISNER 79. 3:40:44
43 Alison LOOSLEY 87. 3:57:00
44 Michelle DUDLEY 91. 4:10:42

 

Male      
1 St Austell Running Club 1 38  
16 James CUTLAN 2. 2:04:51
205 Dan Alsop 3. 2:07:15
22 Jacob HOWARD-ENDEAN 16. 2:20:55
15 Tim ADAMS 17. 2:21:01
2 Hayle Runners 1 84  
79 Steve WHERRY 18. 2:21:59
229 Paul WARMINGTON 21. 2:23:22
154 Thomas ROSENFELD 22. 2:23:22
149 Stephen FULLER 23. 2:23:22
3 Falmouth RRC 1 86  
24 Richard KEEFE 11. 2:17:01
221 Kieran MURRANT 12. 2:18:18
215 Steven BROWN 29. 2:26:29
82 Robin WATSON 34. 2:31:42
4 Carn Runners 1 162  
78 Andrew KEY 24. 2:23:38
109 Jason VINNICOMBE 31. 2:29:16
233 Jules LEWIS 53. 2:47:10
42 Andy MILLWARD 54. 2:47:22
5 Hayle Runners 2 164  
48 James MANNING 27. 2:24:42
6 David BATCHELOR 43. 2:37:35
11 Chris BARRETT 44. 2:40:27
123 Scott ABRAHAM 50. 2:45:02
6 St Austell Running Club 2 212  
232 Mike GREER 33. 2:30:27
20 Alan WHERRY 42. 2:37:16
35 Ross LAWRY 68. 2:55:40
36 Mathew HENDERSON 69. 2:55:40
7 Falmouth RRC 2 273  
76 Andrew LAURIE 58. 2:50:06
218 Russell King 59. 2:50:11
37 David FOY 65. 2:54:51
74 Tom POWELL 91. 3:28:20
8 Hayle Runners 3 301  
10 Andy MOORE 71. 2:57:31
1 Richard COLLETT 74. 3:00:39
2 Kevin KING 77. 3:05:53
88 Steve MACLAREN 79. 3:14:34
9 St Austell Running Club 3 377  
18 Neil TRUSCOTT 88. 3:21:21
19 Gary JANE 94. 3:30:19
202 Karl WALKER 97. 3:32:47
8 Martin TRETHEWEY 98. 3:33:03