Tywardreath Trotter 2021 Results

Age Cat and Team Awards at the bottom of the page.

Place Bib Name AG Club ChipTime GunTime
1 234 Darren Orchard Male 45-49 PB Running Club 0:42:29 0:42:30
2 119 Tom Howell Male 35-39 Mile High 0:43:21 0:43:22
3 297 Thomas Humphrey Male under 35 South West Road Runners 0:43:45 0:43:45
4 50 James Lee Brydon Male under 35 PB Running Club 0:44:02 0:44:03
5 253 Jonny Colaco Male 45-49 Newquay Road Runners 0:44:43 0:44:44
6 290 Robert Prady Male 40-44 Neath Harriers 0:45:45 0:45:45
7 233 Simon Williams Male 45-49 Newquay and Par Athletic Club 0:45:56 0:45:58
8 281 Tom Chugg Male 40-44 St Austell Running Club 0:45:57 0:45:59
9 121 Joe Hughes Male 35-39   0:46:02 0:46:03
10 283 Charles Buscombe Male under 35 Newquay Road Runners 0:46:10 0:46:12
11 251 Darren Roose Male 40-44 Newquay Road Runners 0:46:15 0:46:18
12 222 Liam Gallantry Male under 35 East Cornwall Harriers 0:46:23 0:46:26
13 86 Dan Howes Male 45-49 PB Running Club 0:46:33 0:46:36
14 155 Mark Knight Male 45-49 Newquay and Par Athletic Club 0:46:36 0:46:38
15 143 Mark Deacon Male 35-39 Looe Pioneers Running Club 0:47:08 0:47:10
16 63 James Youlden Male 40-44 St Austell Running Club 0:47:07 0:47:11
17 327 George Newton Male under 35   0:47:48 0:47:53
18 49 Paul Johnson Male under 35 St Austell Running Club 0:48:12 0:48:14
19 299 Adrian Ball Male 50-54 Cornwall AC 0:48:12 0:48:14
20 10 Chris Madeley Male under 35 Bodmin Road Runners 0:48:11 0:48:14
21 148 Charlie Mitchell Male under 35 Falmouth RRC 0:48:31 0:48:34
22 35 Morgan Squire Male under 35 Newquay and Par Athletic Club 0:48:45 0:48:48
23 172 Anna Harrold Female 40-44 Truro Running Club 0:48:48 0:48:50
24 260 Andrew Key Male 35-39 Carn Runners 0:49:15 0:49:17
25 173 Will Phillips Male under 35 Cardiff University Athletics Club 0:49:29 0:49:30
26 171 Malcolm Duff Male 35-39   0:49:31 0:49:32
27 498 James Cockley Male 35-39   0:49:36 0:49:39
28 322 Richard Hosken Male 40-44 St Austell Athletes running club 0:49:36 0:49:43
29 316 Neil Carter Male 35-39 Newquay Road Runners 0:49:50 0:49:53
30 18 Dale Staff Male 45-49 Looe Pioneers Running Club 0:49:52 0:49:56
31 335 Duncan Oakes Male 55-59 MudCrew Running 0:50:10 0:50:14
32 191 Jiri Kempny Male 45-49 Vegan Runners UK 0:50:14 0:50:19
33 226 Chris Chapman Male 40-44   0:50:28 0:50:31
34 285 Andrew Davis Male 40-44 Bude Rats (Run and Tri) 0:50:28 0:50:33
35 317 Jamie Paine Male under 35   0:50:39 0:50:40
36 280 Rebecca Couchman Female under 35   0:50:39 0:50:42
37 48 Mathew Henderson Male under 35 St Austell Running Club 0:51:05 0:51:09
38 15 Joanne Robinson Female 45-49 Looe Pioneers Running Club 0:51:04 0:51:09
39 232 David Harley Male 35-39 St Austell Running Club 0:51:40 0:51:47
40 209 Matthew James Male under 35 Hardley Runners 0:52:01 0:52:06
41 293 Oliver Pool Male 40-44 Truro Running Club 0:52:06 0:52:10
42 325 Rio Ward Male under 35   0:52:13 0:52:19
43 247 James Davies Male 35-39 Truro Running Club 0:52:23 0:52:30
44 269 Robin Watson Male 55-59 Falmouth RRC 0:52:37 0:52:41
45 230 Colin Bathe Male 50-54 Truro Running Club 0:52:46 0:52:51
46 495 Marc Allen Male 35-39 St Austell Athletes running club 0:52:46 0:52:53
47 161 Clive Finnimore Male 45-49 Looe Pioneers Running Club 0:53:09 0:53:19
48 220 Luke Hopper Male under 35 Newquay and Par Athletic Club 0:53:49 0:53:53
49 92 Jon Eldon Male 60-64 Carn Runners 0:53:55 0:53:57
50 262 Stacie Marks Female under 35 PB Running Club 0:54:09 0:54:14
51 313 Mark Sweeney Male 55-59 St Austell Running Club 0:54:18 0:54:23
52 190 Thomas James Male 35-39   0:54:24 0:54:24
53 37 Simon Wood Male 40-44   0:54:23 0:54:31
54 303 Bradley Parsons Male under 35   0:54:38 0:54:42
55 105 Rachael Thomas Female 45-49 Cornwall AC 0:55:04 0:55:09
56 34 Darren Squire Male 50-54 St Austell Athletes running club 0:55:03 0:55:10
57 5 Ross Buscombe Male 35-39 St Austell Running Club 0:55:10 0:55:17
58 140 Ben Browne Male 45-49   0:55:44 0:55:54
59 278 Christopher Johns Male 50-54   0:55:55 0:55:55
60 244 Rebecca Tossell Female 35-39 Hayle Runners 0:55:52 0:55:58
61 310 Jake Freeland Male under 35 Hayle Runners 0:55:58 0:56:08
62 11 Steven Lee Male 40-44 St Austell Athletes running club 0:56:30 0:56:40
63 138 Will Protheroe Male under 35   0:56:49 0:56:57
64 81 David Simpson Male 60-64   0:56:53 0:56:59
65 17 Emma Langstaff Female 45-49 Looe Pioneers Running Club 0:57:06 0:57:16
66 167 David Wilcox Male 45-49 Truro Running Club 0:57:08 0:57:20
67 51 Jackie Brydon Female 55-59 PB Running Club 0:57:15 0:57:21
68 215 Harvey Gurry Male 55-59 Plymstock Road Runners 0:57:32 0:57:40
69 135 Lee Strickland Female 45-49 Hayle Runners 0:57:37 0:57:44
70 217 George Gurry Male under 35   0:57:40 0:57:49
71 274 Greg Pennington Male 50-54 Cheddar RC 0:57:46 0:57:52
72 103 Hannah Fox Female 40-44 Mile High 0:58:07 0:58:13
73 254 Colette Clements Female 40-44 Newquay Road Runners 0:58:21 0:58:25
74 295 Red Nelson Male under 35   0:58:19 0:58:28
75 152 Sharon Daw Female 55-59 East Cornwall Harriers 0:58:35 0:58:39
76 16 Stuart Colwill Male 50-54 Bude Rats (Run and Tri) 0:58:35 0:58:43
77 163 Craig Varcoe Male under 35   0:58:35 0:58:45
78 218 Sarah Holland Female 45-49 Tavistock AC 0:58:40 0:58:49
79 120 Corinne Gerrard Female 50-54 Hayle Runners 0:58:54 0:59:00
80 62 Lee Williams Male 45-49 St Austell Athletes running club 0:58:57 0:59:06
81 88 Paul Trudgeon Male 35-39 St Austell Athletes running club 0:58:58 0:59:08
82 133 Joe Brady Male 35-39   0:59:06 0:59:12
83 141 David Heath Male 45-49   0:59:09 0:59:20
84 336 Andrew Ferguson Male 55-59 Pirate Running Club 0:59:17 0:59:21
85 47 Emily Ellen Female 40-44 Hayle Runners 0:59:17 0:59:23
86 314 Jenny Rawle Female 45-49   0:59:13 0:59:24
87 38 Alison Catnach Female 45-49 Looe Pioneers Running Club 0:59:30 0:59:40
88 238 Barry Osborne Male 45-49 PB Running Club 0:59:42 0:59:50
89 197 Tim Moran Male 40-44   0:59:50 1:00:00
90 270 Liz Trebilcock Female 55-59 Truro Running Club 1:00:00 1:00:05
91 45 Ross Lawry Male 45-49 St Austell Running Club 1:00:07 1:00:11
92 256 Paul Allan Male 50-54 Hayle Runners 1:00:00 1:00:12
93 205 Peter Allen Male 60-64 Newquay Road Runners 1:00:08 1:00:13
94 72 Nicola Froud Female 55-59 Hayle Runners 1:00:10 1:00:17
95 263 Ryan Marks Male under 35 PB Running Club 1:00:16 1:00:21
96 273 Paul Oliver Male 55-59 Falmouth RRC 1:00:14 1:00:26
97 292 Simon Pollard Male 45-49 St Austell Athletes running club 1:00:16 1:00:26
98 20 Nigel Grant Male 60-64 Bude Rats (Run and Tri) 1:01:01 1:01:10
99 328 Freddie Rolls Male under 35   1:01:25 1:01:30
100 151 James Stephens Male under 35 St Austell Running Club 1:01:21 1:01:31
101 326 Joe Hill Male under 35   1:01:28 1:01:33
102 288 Tim Nicholas Male 50-54   1:01:26 1:01:40
103 164 Rob Wallbank Male 35-39 St Austell Running Club 1:01:34 1:01:41
104 180 Jacob Tuffield Male under 35   1:01:57 1:02:08
105 14 Andrew James Male 40-44   1:02:00 1:02:11
106 75 Steven Jenkin Male 45-49 Cornwall AC 1:02:25 1:02:30
107 235 Amy Jose Female under 35 Hayle Runners 1:02:35 1:02:41
108 332 Karen Barnett Female 40-44   1:02:22 1:02:43
109 175 Kelly Bills Female 45-49 Carn Runners 1:02:34 1:02:44
110 252 Alison Roose Female 40-44 Newquay Road Runners 1:02:40 1:02:49
111 195 Michael Counter Male 55-59 Lonely Goat RC 1:03:01 1:03:01
112 124 Andy Moore Male 60-64 Hayle Runners 1:02:54 1:03:02
113 136 Marc David De Zorzi Male 50-54 St Austell Running Club 1:02:50 1:03:06
114 162 Gavin Dowdeswell Male 50-54   1:02:50 1:03:09
115 257 Gordon Adie Male 60-64 Truro Running Club 1:02:56 1:03:17
116 315 Chris Bradish Male 65-69   1:03:02 1:03:18
117 225 Mark Bennetts Male 40-44 St Austell Athletes running club 1:03:26 1:03:36
118 41 Clare Fuller Female 50-54   1:03:39 1:03:51
119 324 Duncan Mitchell Male 40-44   1:03:59 1:04:10
120 111 Grahame Mace Male 45-49 Looe Pioneers Running Club 1:04:13 1:04:25
121 91 Tom Larkin Male 35-39   1:04:13 1:04:26
122 237 Helen Thomas Female 50-54 Truro Running Club 1:04:32 1:04:45
123 109 Gregory May Male 40-44 Carn Runners 1:04:56 1:04:56
124 44 David Brown Male 55-59 St Petroc’s Dragons Triathlon Club Bodmin 1:04:53 1:05:00
125 74 Lisa Player Female 55-59 Newquay Road Runners 1:04:48 1:05:00
126 277 Isabel Irwin-Bowler Female under 35 St Austell Running Club 1:04:45 1:05:00
127 248 Darren Hardwick Male 50-54 Looe Pioneers Running Club 1:04:56 1:05:08
128 219 Katie Bullock Female 35-39 Newquay Road Runners 1:05:13 1:05:21
129 499 Maria Norman Female under 35   1:05:16 1:05:29
130 160 David Mellor Male 50-54 St Austell Running Club 1:05:36 1:05:43
131 334 Adrian Mullis Male 35-39   1:05:39 1:05:53
132 25 Nigel Knuckey Male 65-69 Truro Running Club 1:06:05 1:06:18
133 22 Nicky Morse Male 60-64 Bys Vyken Race Team 1:06:07 1:06:24
134 77 Matthew Faull Male 55-59 St Austell Running Club 1:06:17 1:06:24
135 276 Chunky (Antony) Penhaul Male 70+ Hayle Runners 1:06:12 1:06:28
136 179 Simon Tuffield Male 50-54   1:06:21 1:06:31
137 149 Peter Lefort Male 35-39   1:06:27 1:06:36
138 227 Anthony James Male 50-54   1:06:22 1:06:38
139 496 Kieron Cockley Male 40-44   1:06:51 1:07:03
140 99 Maisie Rowe Female 45-49   1:06:56 1:07:05
141 500 Leigh Genge Male 40-44   1:06:52 1:07:05
142 216 Thomas Gurry Male under 35 Plymstock Road Runners 1:07:12 1:07:12
143 246 Anthony Burrows Male 55-59 Hayle Runners 1:07:01 1:07:17
144 298 Holly Payne Female under 35 St Austell Running Club 1:07:13 1:07:22
145 159 Ian Savigar Male 55-59   1:07:21 1:07:35
146 329 Andrew Jay Male 45-49 St Austell Running Club 1:07:22 1:07:36
147 42 Darrell Fuller Male 50-54   1:07:23 1:07:40
148 210 Emily James Female under 35 Hardley Runners 1:07:34 1:07:43
149 31 Stephen Hutchinson Male 70+ Bude Rats (Run and Tri) 1:07:36 1:07:44
150 24 Richard Boucher Male 50-54 Hayle Runners 1:07:32 1:07:46
151 1 Simon Tagney Male 60-64   1:07:29 1:07:48
152 245 Mark Colton-Taylor Male 60-64 Truro Running Club 1:07:35 1:07:49
153 249 Shannon Elding Male 35-39 PB Running Club 1:07:43 1:07:49
154 203 Linda Pickard Female 55-59 Launceston Road Runners 1:07:35 1:07:51
155 137 Sarah Barnfield Female under 35   1:07:40 1:07:51
156 318 Kevin Robinson Male 50-54   1:07:41 1:08:00
157 100 Anita Venn Female 35-39   1:07:39 1:08:00
158 84 Barry Cornelius Male 50-54   1:08:25 1:08:40
159 491 Jo Morgan Female 40-44   1:08:32 1:08:52
160 282 Pete Higham Male 60-64 Falmouth RRC 1:08:42 1:08:59
161 139 Philip Spargo Male 65-69 Truro Running Club 1:08:47 1:09:07
162 65 Julie Oxenham Female 45-49 Bodmin Road Runners 1:09:12 1:09:26
163 142 Alison Weir Female 50-54 Falmouth RRC 1:09:14 1:09:30
164 58 Martin Gregory Male 50-54 Looe Pioneers Running Club 1:09:18 1:09:31
165 206 Louisa Chisholm Female 40-44 Looe Pioneers Running Club 1:09:17 1:09:33
166 118 Jackie Cope Female 65-69 MudCrew Running 1:09:31 1:09:49
167 231 Diane Warren Female 65-69 Hayle Runners 1:09:39 1:09:50
168 157 Sarah Canavan-King Female 40-44   1:09:39 1:09:51
169 156 Cliff Canavan-King Male 45-49   1:09:40 1:09:51
170 196 Martin Trethewey Male 50-54 St Austell Running Club 1:09:39 1:09:53
171 289 Joeli Norman Female under 35   1:10:14 1:10:14
172 287 Ellisha Nicholas Female 40-44   1:10:04 1:10:17
173 201 Gill Overell Female 50-54 St Austell Running Club 1:10:03 1:10:18
174 228 Michelle Roskilly Female 50-54 Hayle Runners 1:10:10 1:10:26
175 150 David Parish Male 60-64   1:10:27 1:10:39
176 241 Jodie Jarvis Female 45-49 PB Running Club 1:10:37 1:10:44
177 250 Sarah Douglas Female 40-44 St Austell Running Club 1:10:42 1:10:58
178 321 Jean Cutlan Female 55-59 St Austell Athletes running club 1:10:50 1:10:59
179 296 Nicholas Saunders Male 40-44   1:11:03 1:11:11
180 193 Sally Fletcher Female 55-59 St Austell Running Club 1:11:17 1:11:35
181 83 Emma Cornelius Female under 35   1:11:34 1:11:49
182 114 Chloe Thomas Female 40-44 Newquay Road Runners 1:11:42 1:11:53
183 323 Debbie Marshall Female 45-49 St Austell Running Club 1:11:46 1:12:00
184 264 Kate Rogers Female 60-64 Tavistock AC 1:11:52 1:12:06
185 90 Lisa Mackenzie Female 45-49   1:12:18 1:12:38
186 98 Lyndsey Retallick Female 35-39 PB Running Club 1:12:24 1:12:41
187 12 Robert Willcocks Male 60-64 Falmouth RRC 1:12:27 1:12:43
188 69 Richard Windemer Male 70+ Dartmoor Runners 1:12:50 1:13:09
189 70 Tracy Windemer Female 55-59 Dartmoor Runners 1:12:51 1:13:09
190 101 Catriona Smith Female 40-44   1:13:19 1:13:19
191 294 Linda Tout Female 70+ Tamar Trotters 1:13:39 1:13:57
192 300 Stephen Pitcher Male 55-59 MudCrew Running 1:13:49 1:14:03
193 144 Gareth Price Male 40-44   1:13:54 1:14:03
194 158 Sam Clegg Male under 35   1:14:11 1:14:11
195 9 Claire Barlow Female 45-49 Bodmin Road Runners 1:13:59 1:14:13
196 339 Kirsty Webb Female under 35 Looe Pioneers Running Club 1:13:55 1:14:14
197 330 Ian Menhinick Male 55-59   1:13:58 1:14:23
198 309 Kevan Harper Male 35-39   1:14:21 1:14:30
199 73 Robert Burrows Male 65-69 Hayle Runners 1:14:17 1:14:32
200 23 Jackie Morse Female 60-64 Bys Vyken Race Team 1:14:25 1:14:42
201 185 Helen Roper Female 45-49 Tamar Trotters 1:15:05 1:15:22
202 187 Helen Ralph Female 60-64 Tamar Trotters 1:15:06 1:15:23
203 182 Fiona Peck Female 50-54 Tamar Trotters 1:15:06 1:15:23
204 126 Dale Clarke Male 50-54 Hayle Runners 1:15:19 1:15:37
205 275 Michela Balduchelli Female 45-49   1:15:51 1:15:56
206 107 Viv Buckley Female 55-59   1:15:38 1:15:56
207 106 Julie Toy Female 55-59 Carn Runners 1:15:38 1:15:56
208 52 Sarah Steed Female 45-49 East Cornwall Harriers 1:15:38 1:15:57
209 494 Steven Haynes Male 35-39   1:15:49 1:16:03
210 200 Kim Csehi Female 35-39 St Austell Running Club 1:15:59 1:16:15
211 192 Ian Ringer Male 70+ Bodmin Road Runners 1:16:25 1:16:44
212 291 Becky Stephens Female 40-44   1:16:26 1:16:47
213 258 David Marsh Male 35-39   1:16:44 1:16:56
214 168 Helen Moulder Female 55-59 Totley AC 1:16:47 1:17:10
215 28 Andrew Holden Male 55-59   1:17:07 1:17:21
216 27 Tom Collins Male 50-54   1:17:07 1:17:21
217 29 Carolyn Garland Female 50-54   1:17:09 1:17:24
218 331 David Banks Male under 35   1:17:32 1:17:39
219 304 Charlie Trays Male under 35   1:18:11 1:18:18
220 82 Rebecca Shore Female 50-54 St Austell Running Club 1:18:19 1:18:37
221 8 Richard King Male 50-54 Brentwood Running Club 1:18:26 1:18:49
222 154 Jennifer Lawson Female 55-59 Newquay Road Runners 1:19:10 1:19:23
223 493 Becky Hosken Female 35-39   1:19:10 1:19:33
224 66 Emma Lawry Female 45-49 St Austell Running Club 1:19:22 1:19:40
225 224 Anya Martin Female 45-49 Carn Runners 1:19:35 1:19:53
226 202 Kathryn Marsh Female 45-49 Carn Runners 1:19:43 1:20:00
227 129 John Tilley Male 65-69 Bodmin Road Runners 1:19:44 1:20:01
228 497 David Lorimer Male 55-59   1:19:49 1:20:02
229 115 Theresa Clark Female 55-59 Hayle Runners 1:19:55 1:20:13
230 284 Anna Seymour Female 40-44 St Austell Athletes running club 1:19:49 1:20:13
231 32 Nicky Brenton Female 50-54 Lonely Goat RC 1:20:59 1:21:15
232 189 Joe Smith Male 70+   1:20:58 1:21:17
233 53 Roy Newton Male 70+ Falmouth RRC 1:21:09 1:21:32
234 131 Steve Menear Male 60-64 St Austell Running Club 1:21:41 1:22:06
235 307 Kathran Dormer Female 70+ Falmouth RRC 1:22:31 1:22:40
236 286 Broni Jones Female 40-44 St Austell Running Club 1:22:33 1:22:46
237 337 Beverley Talbot Female 55-59 St Austell Running Club 1:22:33 1:22:46
238 94 Jennie James Female 40-44 St Austell Running Club 1:22:31 1:22:46
239 338 Rachael Staff Female 45-49 St Austell Running Club 1:22:34 1:22:47
240 170 Robert Bolitho Male 60-64 Hayle Runners 1:23:32 1:23:51
241 130 Jane Whitcombe Female 45-49 Lonely Goat RC 1:23:32 1:23:55
242 165 Susan Thomas Female 45-49 Hayle Runners 1:23:40 1:23:57
243 113 Helen Cattran-Dunlop Female 55-59 Hayle Runners 1:23:39 1:24:01
244 255 Michael Wooding Male 70+ Newquay Road Runners 1:23:40 1:24:05
245 333 Katherine Mullis Female 35-39   1:24:53 1:25:14
246 102 Roshni Tamang Mitchell Female 40-44   1:24:52 1:25:14
247 214 Christina Lake Female 60-64 Falmouth RRC 1:25:56 1:26:20
248 7 Lesley Taphouse Female 55-59 Bodmin Road Runners 1:26:39 1:26:58
249 312 Graham Parsons Male 50-54   1:27:37 1:28:01
250 492 Julian Tyson Male 50-54   1:28:08 1:28:30
251 236 Claire Payne Female 50-54 Carn Runners 1:29:01 1:29:20
252 221 Lesley Pallett Female 55-59 St Austell Running Club 1:29:09 1:29:32
253 169 Julie Bolitho Female 55-59 Hayle Runners 1:29:26 1:29:48
254 76 Beth Aldridge Female under 35   1:29:51 1:30:12
255 87 Sarah Howard Female 45-49 Cornwall AC 1:30:17 1:30:40
256 186 Maggie Tagney Female 65-69   1:30:56 1:31:18
257 112 Jennie Massey Female 60-64 Hayle Runners 1:31:04 1:31:26
258 55 Julie Gregory Female 50-54 Looe Pioneers Running Club 1:32:15 1:32:36
259 57 Jay Wagstaff Female 50-54 Looe Pioneers Running Club 1:32:14 1:32:36
260 198 Tracy Buscombe Female 40-44   1:33:53 1:34:18
261 199 Jemma Morshead Female 35-39   1:33:53 1:34:18
262 311 Janet Wills Female 70+ St Austell Running Club 1:36:03 1:36:29
263 2 Adrian Bolt Male 50-54 Truro Running Club 1:36:24 1:36:48
264 147 David Garrard Male 70+ Falmouth RRC 1:39:28 1:39:52
265 320 Donna Dark Female under 35 Hayle Runners 1:41:08 1:41:29
266 26 Sue Coates Female 45-49 Bys Vyken Race Team 1:47:01 1:47:26
267 64 Sharon Peake Female 55-59 Bodmin Women’s Running Club 1:47:02 1:47:28
268 85 Michele Baker-Caton Female 55-59 Bodmin Women’s Running Club 1:47:03 1:47:29
DNF 267 Nick Cleaver Male 60-64 Bude Rats (Run and Tri) 1:07:06 1:07:15

 

Place Name Club ChipTime GunTime
Female under 35        
1. Rebecca Couchman   0:50:39 0:50:42
2. Stacie Marks PB Running Club 0:54:09 0:54:14
3. Amy Jose Hayle Runners 1:02:35 1:02:41
Female 35-39        
1. Rebecca Tossell Hayle Runners 0:55:52 0:55:58
2. Katie Bullock Newquay Road Runners 1:05:13 1:05:21
3. Anita Venn   1:07:39 1:08:00
Female 40-44        
1. Anna Harrold Truro Running Club 0:48:48 0:48:50
2. Hannah Fox Mile High 0:58:07 0:58:13
3. Colette Clements Newquay Road Runners 0:58:21 0:58:25
Female 45-49        
1. Joanne Robinson Looe Pioneers Running Club 0:51:04 0:51:09
2. Rachael Thomas Cornwall AC 0:55:04 0:55:09
3. Emma Langstaff Looe Pioneers Running Club 0:57:06 0:57:16
Female 50-54        
1. Corinne Gerrard Hayle Runners 0:58:54 0:59:00
2. Clare Fuller   1:03:39 1:03:51
3. Helen Thomas Truro Running Club 1:04:32 1:04:45
Female 55-59        
1. Jackie Brydon PB Running Club 0:57:15 0:57:21
2. Sharon Daw East Cornwall Harriers 0:58:35 0:58:39
3. Liz Trebilcock Truro Running Club 1:00:00 1:00:05
Female 60-64        
1. Kate Rogers Tavistock AC 1:11:52 1:12:06
2. Jackie Morse Bys Vyken Race Team 1:14:25 1:14:42
3. Helen Ralph Tamar Trotters 1:15:06 1:15:23
Female 65-69        
1. Jackie Cope MudCrew Running 1:09:31 1:09:49
2. Diane Warren Hayle Runners 1:09:39 1:09:50
3. Maggie Tagney   1:30:56 1:31:18
Female 70+        
1. Linda Tout Tamar Trotters 1:13:39 1:13:57
2. Kathran Dormer Falmouth RRC 1:22:31 1:22:40
3. Janet Wills St Austell Running Club 1:36:03 1:36:29
Male under 35        
1. Thomas Humphrey South West Road Runners 0:43:45 0:43:45
2. James Lee Brydon PB Running Club 0:44:02 0:44:03
3. Charles Buscombe Newquay Road Runners 0:46:10 0:46:12
Male 35-39        
1. Tom Howell Mile High 0:43:21 0:43:22
2. Joe Hughes   0:46:02 0:46:03
3. Mark Deacon Looe Pioneers Running Club 0:47:08 0:47:10
Male 40-44        
1. Robert Prady Neath Harriers 0:45:45 0:45:45
2. Tom Chugg St Austell Running Club 0:45:57 0:45:59
3. Darren Roose Newquay Road Runners 0:46:15 0:46:18
Male 45-49        
1. Darren Orchard PB Running Club 0:42:29 0:42:30
2. Jonny Colaco Newquay Road Runners 0:44:43 0:44:44
3. Simon Williams Newquay and Par Athletic Club 0:45:56 0:45:58
Male 50-54        
1. Adrian Ball Cornwall AC 0:48:12 0:48:14
2. Colin Bathe Truro Running Club 0:52:46 0:52:51
3. Darren Squire St Austell Athletes running club 0:55:03 0:55:10
Male 55-59        
1. Duncan Oakes MudCrew Running 0:50:10 0:50:14
2. Robin Watson Falmouth RRC 0:52:37 0:52:41
3. Mark Sweeney St Austell Running Club 0:54:18 0:54:23
Male 60-64        
1. Jon Eldon Carn Runners 0:53:55 0:53:57
2. David Simpson   0:56:53 0:56:59
3. Peter Allen Newquay Road Runners 1:00:08 1:00:13
Male 65-69        
1. Chris Bradish   1:03:02 1:03:18
2. Nigel Knuckey Truro Running Club 1:06:05 1:06:18
3. Philip Spargo Truro Running Club 1:08:47 1:09:07
Male 70+        
1. Chunky (Antony) Penhaul Hayle Runners 1:06:12 1:06:28
2. Stephen Hutchinson Bude Rats (Run and Tri) 1:07:36 1:07:44
3. Richard Windemer Dartmoor Runners 1:12:50 1:13:09

 

Bib Name MF Pos GunTime
Rank 1 Hayle Runners 1 44  
244 Rebecca Tossell 6 0:55:58
135 Lee Strickland 9 0:57:44
120 Corinne Gerrard 14 0:59:00
47 Emily Ellen 15 0:59:23
Rank 2 Looe Pioneers Running Club 1 66  
15 Joanne Robinson 3 0:51:09
17 Emma Langstaff 7 0:57:16
38 Alison Catnach 17 0:59:40
206 Louisa Chisholm 39 1:09:33
Rank 3 Newquay Road Runners 1 88  
254 Colette Clements 11 0:58:25
252 Alison Roose 23 1:02:49
74 Lisa Player 26 1:05:00
219 Katie Bullock 28 1:05:21
Rank 4 PB Running Club 1 115  
262 Stacie Marks 4 0:54:14
51 Jackie Brydon 8 0:57:21
241 Jodie Jarvis 47 1:10:44
98 Lyndsey Retallick 56 1:12:41
Rank 5 Hayle Runners 2 126  
72 Nicola Froud 19 1:00:17
235 Amy Jose 20 1:02:41
231 Diane Warren 41 1:09:50
228 Michelle Roskilly 46 1:10:26
Rank 6 St Austell Running Club 1 151  
277 Isabel Irwin-Bowler 27 1:05:00
298 Holly Payne 31 1:07:22
201 Gill Overell 45 1:10:18
250 Sarah Douglas 48 1:10:58
Rank 7 St Austell Running Club 2 247  
193 Sally Fletcher 50 1:11:35
323 Debbie Marshall 53 1:12:00
200 Kim Csehi 70 1:16:15
82 Rebecca Shore 74 1:18:37
Rank 8 Carn Runners 1 247  
175 Kelly Bills 22 1:02:44
106 Julie Toy 68 1:15:56
224 Anya Martin 78 1:19:53
202 Kathryn Marsh 79 1:20:00
Rank 9 Tamar Trotters 1 251  
294 Linda Tout 59 1:13:57
185 Helen Roper 63 1:15:22
187 Helen Ralph 64 1:15:23
182 Fiona Peck 65 1:15:23
Rank 10 St Austell Running Club 3 332  
66 Emma Lawry 77 1:19:40
286 Broni Jones 84 1:22:46
337 Beverley Talbot 85 1:22:46
94 Jennie James 86 1:22:46
Rank 11 Hayle Runners 3 356  
115 Theresa Clark 80 1:20:13
165 Susan Thomas 89 1:23:57
113 Helen Cattran-Dunlop 90 1:24:01
169 Julie Bolitho 97 1:29:48

 

Bib Name MF Pos Gun Time
Rank 1 Newquay Road Runners 1 54  
253 Jonny Colaco 5 0:44:44
283 Charles Buscombe 10 0:46:12
251 Darren Roose 11 0:46:18
316 Neil Carter 28 0:49:53
Rank 2 St Austell Running Club 1 77  
281 Tom Chugg 8 0:45:59
63 James Youlden 16 0:47:11
49 Paul Johnson 18 0:48:14
48 Mathew Henderson 35 0:51:09
Rank 3 Newquay and Par Athletic Club 1 88  
233 Simon Williams 7 0:45:58
155 Mark Knight 14 0:46:38
35 Morgan Squire 22 0:48:48
220 Luke Hopper 45 0:53:53
Rank 4 PB Running Club 1 89  
234 Darren Orchard 1 0:42:30
50 James Lee Brydon 4 0:44:03
86 Dan Howes 13 0:46:36
238 Barry Osborne 71 0:59:50
Rank 5 Bude Rats (Run and Tri) 1 175  
267 Nick Cleaver -1 1:07:15
285 Andrew Davis 33 0:50:33
16 Stuart Colwill 64 0:58:43
20 Nigel Grant 79 1:01:10
Rank 6 St Austell Athletes running club 1 177  
322 Richard Hosken 27 0:49:43
495 Marc Allen 43 0:52:53
34 Darren Squire 51 0:55:10
11 Steven Lee 56 0:56:40
Rank 7 Truro Running Club 1 179  
293 Oliver Pool 38 0:52:10
247 James Davies 40 0:52:30
230 Colin Bathe 42 0:52:51
167 David Wilcox 59 0:57:20
Rank 8 Looe Pioneers Running Club 1 184  
143 Mark Deacon 15 0:47:10
18 Dale Staff 29 0:49:56
161 Clive Finnimore 44 0:53:19
111 Grahame Mace 96 1:04:25
Rank 9 St Austell Running Club 2 208  
232 David Harley 36 0:51:47
313 Mark Sweeney 47 0:54:23
5 Ross Buscombe 52 0:55:17
45 Ross Lawry 73 1:00:11
Rank 10 Falmouth RRC 1 263  
148 Charlie Mitchell 21 0:48:34
269 Robin Watson 41 0:52:41
273 Paul Oliver 77 1:00:26
282 Pete Higham 124 1:08:59
Rank 11 St Austell Athletes running club 2 305  
62 Lee Williams 66 0:59:06
88 Paul Trudgeon 67 0:59:08
292 Simon Pollard 78 1:00:26
225 Mark Bennetts 94 1:03:36
Rank 12 Hayle Runners 1 324  
310 Jake Freeland 55 0:56:08
256 Paul Allan 74 1:00:12
124 Andy Moore 89 1:03:02
276 Chunky (Antony) Penhaul 106 1:06:28
Rank 13 St Austell Running Club 3 356  
151 James Stephens 81 1:01:31
164 Rob Wallbank 84 1:01:41
136 Marc David De Zorzi 90 1:03:06
160 David Mellor 101 1:05:43
Rank 14 Truro Running Club 2 440  
257 Gordon Adie 92 1:03:17
25 Nigel Knuckey 103 1:06:18
245 Mark Colton-Taylor 120 1:07:49
139 Philip Spargo 125 1:09:07
Rank 15 St Austell Running Club 4 500  
77 Matthew Faull 105 1:06:24
329 Andrew Jay 115 1:07:36
196 Martin Trethewey 128 1:09:53
131 Steve Menear 152 1:22:06
Rank 16 Hayle Runners 2 508  
246 Anthony Burrows 113 1:07:17
24 Richard Boucher 118 1:07:46
73 Robert Burrows 138 1:14:32
126 Dale Clarke 139 1:15:37