Bude Pirate Run 2021 Results

Age Cat Results at bottom of page.

Place Bib Name AG Club ChipTime GunTime
1 36 Stephen Cameron Male 35-39 Ilfracombe Running Club 0:58:25 11:28:27
2 181 Antony Jarvis Male 45-49 PB Running Club 1:01:14 11:31:15
3 111 Morgan Craig Male 40-44 (no club) 1:02:31 11:32:32
4 158 Joe Coburn Male Under 35 (no club) 1:02:44 11:32:46
5 43 Andrew Key Male 35-39 Carn Runners 1:03:14 11:33:15
6 139 Thomas Basford Male 35-39 (no club) 1:03:25 11:33:27
7 144 Nick Percival Male 55-59 Bradworthy Runners 1:04:41 11:34:45
8 20 Luke Day Male Under 35 Fremington Trailblazers 1:05:50 11:35:54
9 170 Jago Bayley Male Under 35 Truro Running Club 1:06:13 11:36:16
10 141 Andrew Davis Male 40-44 Bude Rats (Run and Tri) 1:06:34 11:36:38
11 163 Jo Temple Female Under 35 (no club) 1:06:39 11:36:41
12 31 Gary Bickle Male 40-44   1:07:31 11:37:34
13 15 Nick Giles Male 35-39   1:07:34 11:37:37
14 45 Adam Wosnitzka Male Under 35   1:07:58 11:38:02
15 61 Jon Eldon Male 60-64 Carn Runners 1:08:15 11:38:16
16 23 Gareth Cann Male 50-54 (no club) 1:09:02 11:39:04
17 120 Becky Williamson Female 40-44 Ilfracombe Running Club 1:11:03 11:41:10
18 125 Andrew Wooff Male 45-49 Ilfracombe Running Club 1:11:03 11:41:10
19 79 Mark Newson Male 55-59 Honiton RC 1:11:15 11:41:21
20 93 Dave Bates Male 65-69 Okehampton RC 1:11:38 11:41:41
21 84 Hugh Apperley Male 60-64 Fremington Trailblazers 1:11:48 11:41:52
22 78 Mark Nesbitt Male 60-64 Hartland Hillbillies 1:12:13 11:42:17
23 32 Anna Tanner Female 35-39   1:13:01 11:43:04
24 131 Laura Pool Female 40-44 Truro Running Club 1:13:05 11:43:09
25 151 Michael Jones Male Under 35   1:13:58 11:44:01
26 116 Steve Baker Male 60-64 Tamar Trotters 1:14:02 11:44:05
27 128 Mike Gilbert Male Under 35 Launceston Road Runners 1:14:25 11:44:32
28 133 Nigel Reddicliffe Male 55-59 Launceston Road Runners 1:14:25 11:44:32
29 39 Christoph Heywood Male 55-59 (no club) 1:14:35 11:44:41
30 16 Jodie Ross Male 40-44   1:14:41 11:44:45
31 124 Peter Westmacott Male 55-59 Ilfracombe Running Club 1:14:50 11:44:56
32 148 Mike Tunney Male 50-54 Bude Rats (Run and Tri) 1:15:07 11:45:13
33 96 Vicky Percival Female 50-54 Bradworthy Runners 1:15:28 11:45:31
34 74 Andrew Poole Male 40-44 (no club) 1:15:34 11:45:41
35 138 Christopher Johns Male 50-54   1:14:58 11:45:47
36 132 Paul Diffey Male 55-59 Bude RATS 1:16:04 11:46:11
37 178 Paul Tillsley Male 55-59 (no club) 1:16:38 11:46:43
38 104 Kelvin Moyse Male 35-39 Bude Rats (Run and Tri) 1:16:44 11:46:50
39 150 Peter Allen Male 60-64 Newquay Road Runners 1:17:30 11:47:33
40 118 Zoe Bullamore Female 40-44 Ilfracombe Running Club 1:17:39 11:47:48
41 109 Martin Head Male 50-54 Bere Alston Trekkers 1:18:21 11:48:29
42 22 Gail Hartill Female 45-49 (no club) 1:18:33 11:48:39
43 9 Stuart Colwill Male 50-54 Bude Rats (Run and Tri) 1:19:24 11:49:30
44 82 Simon Oliver Male 60-64 Ilfracombe Running Club 1:19:53 11:50:01
45 114 David Green Male 50-54 (no club) 1:20:25 11:50:34
46 142 Paul Floyd Male 35-39 (no club) 1:20:49 11:50:54
47 173 Lyn Coffman Female 50-54 Tamar Trotters 1:20:53 11:51:02
48 122 Lucinda Bill Female 40-44 Tamar Trotters 1:21:06 11:51:14
49 123 Crispin Brabner Male 50-54 Tamar Trotters 1:21:07 11:51:15
50 57 Lisa Hutchings Female 40-44 (no club) 1:21:21 11:51:27
51 154 Amy Kerr Female Under 35   1:21:39 11:51:51
52 28 Adam Davie Male 35-39 (no club) 1:22:08 11:52:21
53 2 Ray Coles Male 65-69 Stibb Stompers 1:22:17 11:52:23
54 159 Mark Burnett Male 50-54 O R C Off Road and Coastal RC 1:22:37 11:52:43
55 89 Mat Williamson Male 45-49 (no club) 1:22:43 11:52:49
56 55 Mandy Congdon Female 50-54 Bude RATS 1:22:39 11:52:49
57 115 Grantley South Male 55-59 Ilfracombe Running Club 1:22:39 11:52:50
58 161 Jon Gibbons Male 40-44 O R C Off Road and Coastal RC 1:23:16 11:53:23
59 119 Nina Hussell Female 35-39 Ilfracombe Running Club 1:23:18 11:53:27
60 183 Lucy Foley-Norman Female 35-39 Fremington Trailblazers 1:23:32 11:53:46
61 164 Bernard Dutton Male 65-69 North Devon Road Runners 1:23:54 11:54:07
62 167 Patrick Mccullagh Male 55-59 Winchester & District AC 1:24:17 11:54:29
63 46 Ali Griffith Female 35-39 (no club) 1:24:40 11:54:53
64 48 Carol Bourner Female 45-49 (no club) 1:24:40 11:54:53
65 172 Nephie Dickinson Female 40-44   1:24:40 11:54:54
66 152 Alex Belford Male 45-49 (no club) 1:25:54 11:56:03
67 146 Clive Davis Male 60-64   1:27:09 11:57:20
68 149 Isabel Irwin-Bowler Female Under 35 St Austell Running Club 1:27:37 11:57:45
69 33 Ian Shute Male 45-49   1:28:06 11:58:17
70 92 Holly Shute Female Under 35   1:28:06 11:58:17
71 49 Melanie Bishop Female 35-39 (no club) 1:28:05 11:58:18
72 34 Debbie Green Female 40-44 Ilfracombe Running Club 1:29:21 11:59:31
73 175 Dagmar Cain Female 40-44 Quantock Harriers 1:30:07 12:00:15
74 134 Fionagh Harding Female 55-59   1:30:03 12:00:16
75 83 Nicola Oliver Female 55-59 Ilfracombe Running Club 1:30:13 12:00:22
76 62 Trevor Lee Male 60-64 Truro Running Club 1:30:15 12:00:25
77 106 Alison Weir Female 50-54 Falmouth RRC 1:30:47 12:00:55
78 87 Jane Stedman Female 55-59 100 Marathon Club 1:31:19 12:01:29
79 12 Tracy Mckay Female 45-49   1:31:20 12:01:30
80 63 Brian Abdulla Male 60-64 (no club) 1:31:18 12:01:32
81 107 Ayesha Gillespie Female Under 35 Bodmin Women’s RC 1:31:26 12:01:33
82 25 Joanna Jones Female 35-39   1:31:40 12:01:53
83 97 James Rooney Male 60-64 Bude RATS 1:32:20 12:02:25
84 105 Lisa Lund Female 45-49   1:32:26 12:02:35
85 86 Helene Bond Female 55-59 Lonely Goat Running Club 1:32:34 12:02:47
86 80 Clare Melbourne Female 35-39 Honiton RC 1:33:14 12:03:22
87 51 Nick Cleaver Male 60-64 Bude Rats (Run and Tri) 1:33:08 12:03:23
88 135 Tamzin Davey Female 50-54 Cornwall AC 1:33:21 12:03:35
89 30 Robert Price Male 40-44 (no club) 1:33:44 12:03:49
90 5 Kelly Bills Female 45-49 Carn Runners 1:33:45 12:03:53
91 35 Nicola Morris Female 60-64 O R C Off Road and Coastal RC 1:33:43 12:03:54
92 108 Juliet Stewart Female 55-59 Truro Running Club 1:33:53 12:04:01
93 54 Julie Oxenham Female 45-49 Bodmin Road Runners 1:34:26 12:04:35
94 165 Christian Millington Male 35-39   1:35:37 12:05:53
95 168 Paula Baker Female 50-54 Bude Rats (Run and Tri) 1:35:43 12:05:55
96 140 Sarah Woodland Female 45-49 Bude Rats (Run and Tri) 1:37:00 12:07:08
97 121 Nina Chell Female 45-49 Falmouth RRC 1:37:10 12:07:21
98 41 Jackie Cope Female 65-69 Mudcrew Running 1:37:19 12:07:27
99 180 Robert Willcocks Male 60-64 Falmouth RRC 1:38:11 12:08:20
100 58 Ian Ringer Male over 70 Bodmin Road Runners 1:38:20 12:08:30
101 53 John Tilley Male 65-69 Bodmin Road Runners 1:38:32 12:08:43
102 112 Nick Atherton Male 60-64 Bad Boy Running 1:38:33 12:08:48
103 1 Annie Finding Female 65-69 Stibb Stompers 1:39:26 12:09:41
104 100 Tristan Williams Male Under 35 (no club) 1:40:50 12:11:06
105 88 Lynda Banbury Female 60-64   1:41:00 12:11:12
106 72 Sally Tapp Female 40-44 Ilfracombe Running Club 1:41:02 12:11:16
107 75 Chris Carey Male 35-39 (no club) 1:41:04 12:11:17
108 77 Sean Nesbitt Male Under 35 Hartland Hillbillies 1:41:10 12:11:18
109 177 Sandra Haynes Female 50-54 Looe Pioneers 1:41:18 12:11:31
110 101 Mick Williams Male 60-64   1:41:20 12:11:36
111 10 Suzanne Brown Female 50-54 Bude RATS 1:42:03 12:12:15
112 37 Verity Hookway Female 50-54 O R C Off Road and Coastal RC 1:42:46 12:12:58
113 136 Janine Davage Female 40-44 (no club) 1:42:58 12:13:07
114 137 Donna Wright Female 40-44   1:42:57 12:13:07
115 157 Mark Screech Male 50-54 O R C Off Road and Coastal RC 1:43:32 12:13:43
116 166 Laura Millington Female 35-39   1:43:49 12:14:05
117 160 Jen Burnett Female 45-49 O R C Off Road and Coastal RC 1:44:57 12:15:09
118 162 Mandy Sanders Female 50-54 O R C Off Road and Coastal RC 1:44:57 12:15:09
119 27 Fiona Jollow Female 45-49 Bude RATS 1:46:03 12:16:13
120 52 Nicky Brenton Female 50-54 Lonely Goat RC 1:46:09 12:16:19
121 169 Zonia Thompson Female 60-64 Bude RATS 1:48:23 12:18:36
122 182 Konstantina Samara Female 45-49 Bude Rats (Run and Tri) 1:48:24 12:18:37
123 66 Nichola Sinclair Female 55-59 Bodmin Road Runners 1:50:51 12:21:02
124 85 Jacky Theedom Female 65-69 (no club) 1:52:22 12:22:36
125 110 Hilary Head Female 55-59 Bere Alston Trekkers 1:56:06 12:26:19
126 71 Anita Rayer Female 55-59 TLC 1:56:10 12:26:24
127 70 Debbie Stokes Female 55-59 Bradworthy Runners 1:56:10 12:26:24
128 3 Kathryn Marsh Female 45-49 Carn Runners 2:00:18 12:30:25
129 4 Anya Martin Female 45-49 Carn Runners 2:01:28 12:31:35
130 99 Cecilia Hall Female 45-49 Bradworthy Runnners 2:02:42 12:32:56
131 98 Ruth Burton Female 45-49 Bradworthy Runners 2:02:43 12:32:57
132 143 Des Evans Male over 70 Newquay Road Runners 2:05:07 12:35:14
133 174 Kerry Hodgson Female Under 35 Bude RATS 2:13:45 12:43:55
134 26 Laura Didwell Female 35-39 R A W Run Away Women 2:13:45 12:43:55
135 179 Adrian Bolt Male 55-59 Truro Running Club 2:16:40 12:46:54

 

Place Name Club ChipTime GunTime
Female Under 35        
1. Jo Temple (no club) 1:06:39 11:36:41
2. Amy Kerr   1:21:39 11:51:51
3. Isabel Irwin-Bowler St Austell Running Club 1:27:37 11:57:45
Female 35-39        
1. Anna Tanner   1:13:01 11:43:04
2. Nina Hussell Ilfracombe Running Club 1:23:18 11:53:27
3. Lucy Foley-Norman Fremington Trailblazers 1:23:32 11:53:46
Female 40-44        
1. Becky Williamson Ilfracombe Running Club 1:11:03 11:41:10
2. Laura Pool Truro Running Club 1:13:05 11:43:09
3. Zoe Bullamore Ilfracombe Running Club 1:17:39 11:47:48
Female 45-49        
1. Gail Hartill (no club) 1:18:33 11:48:39
2. Carol Bourner (no club) 1:24:40 11:54:53
3. Tracy Mckay   1:31:20 12:01:30
Female 50-54        
1. Vicky Percival Bradworthy Runners 1:15:28 11:45:31
2. Lyn Coffman Tamar Trotters 1:20:53 11:51:02
3. Mandy Congdon Bude RATS 1:22:39 11:52:49
Female 55-59        
1. Fionagh Harding   1:30:03 12:00:16
2. Nicola Oliver Ilfracombe Running Club 1:30:13 12:00:22
3. Jane Stedman 100 Marathon Club 1:31:19 12:01:29
Female 60-64        
1. Nicola Morris O R C Off Road and Coastal RC 1:33:43 12:03:54
2. Lynda Banbury   1:41:00 12:11:12
3. Zonia Thompson Bude RATS 1:48:23 12:18:36
Female 65-69        
1. Jackie Cope Mudcrew Running 1:37:19 12:07:27
2. Annie Finding Stibb Stompers 1:39:26 12:09:41
3. Jacky Theedom (no club) 1:52:22 12:22:36
Male Under 35        
1. Joe Coburn (no club) 1:02:44 11:32:46
2. Luke Day Fremington Trailblazers 1:05:50 11:35:54
3. Jago Bayley Truro Running Club 1:06:13 11:36:16
Male 35-39        
1. Stephen Cameron Ilfracombe Running Club 0:58:25 11:28:27
2. Andrew Key Carn Runners 1:03:14 11:33:15
3. Thomas Basford (no club) 1:03:25 11:33:27
Male 40-44        
1. Morgan Craig (no club) 1:02:31 11:32:32
2. Andrew Davis Bude Rats (Run and Tri) 1:06:34 11:36:38
3. Gary Bickle   1:07:31 11:37:34
Male 45-49        
1. Antony Jarvis PB Running Club 1:01:14 11:31:15
2. Andrew Wooff Ilfracombe Running Club 1:11:03 11:41:10
3. Mat Williamson (no club) 1:22:43 11:52:49
Male 50-54        
1. Gareth Cann (no club) 1:09:02 11:39:04
2. Mike Tunney Bude Rats (Run and Tri) 1:15:07 11:45:13
3. Christopher Johns   1:14:58 11:45:47
Male 55-59        
1. Nick Percival Bradworthy Runners 1:04:41 11:34:45
2. Mark Newson Honiton RC 1:11:15 11:41:21
3. Nigel Reddicliffe Launceston Road Runners 1:14:25 11:44:32
Male 60-64        
1. Jon Eldon Carn Runners 1:08:15 11:38:16
2. Hugh Apperley Fremington Trailblazers 1:11:48 11:41:52
3. Mark Nesbitt Hartland Hillbillies 1:12:13 11:42:17
Male 65-69        
1. Dave Bates Okehampton RC 1:11:38 11:41:41
2. Ray Coles Stibb Stompers 1:22:17 11:52:23
3. Bernard Dutton North Devon Road Runners 1:23:54 11:54:07
Male over 70        
1. Ian Ringer Bodmin Road Runners 1:38:20 12:08:30
2. Des Evans Newquay Road Runners 2:05:07 12:35:14